• امروز : سه شنبه - ۲۵ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 16 August - 2022
0

داستان برند بوئینگ، بزرگترین شرکت صنعت هوانوردی جهان

  • کد خبر : 3868
  • 01 آذر 1397 - 16:23
داستان برند بوئینگ، بزرگترین شرکت صنعت هوانوردی جهان

بوئینگ بزرگترین شرکت طراحی، ساخت و فروش محصولات صنعت هوانوردی در جهان است که سابقه‌ای بیش از یک قرن در این صنعت دارد. بوئینگ (The Boeing Company) شرکت آمریکایی طراح، تولیدکننده و فروشنده‌ی هواپیما، هلیکوپتر، ماهواره و انواع موشک‌های ماهواره‌ای و تسلیحاتی در سرتاسر جهان است. به‌علاوه، بوئینگ خدمات پس از فروش، تعمیرات وتأمین قطعات […]

2017110512102139

بوئینگ بزرگترین شرکت طراحی، ساخت و فروش محصولات صنعت هوانوردی در جهان است که سابقه‌ای بیش از یک قرن در این صنعت دارد.

بوئینگ (The Boeing Company) شرکت آمریکایی طراح، تولیدکننده و فروشنده‌ی هواپیما، هلیکوپتر، ماهواره و انواع موشک‌های ماهواره‌ای و تسلیحاتی در سرتاسر جهان است. به‌علاوه، بوئینگ خدمات پس از فروش، تعمیرات وتأمین قطعات را نیز برای مشتریان انجام می‌دهد. درحال حاضر، این شرکت بزرگترین شرکت هوایی جهان از لحاظ درآمد و حجم بازار محسوب می‌شود.

پروژه‌های نظامی بوئینگ، یکی از بازوهای رشد این شرکت آمریکایی محسوب می‌شود. آنها پنجمین پیمانکار پروژه‌های نظامی در جهان و همچنین بزرگترین صادرکننده‌ی آمریکایی از لحاظ ارزش فروش هستند. سهام شرکت بوئینگ، در بازار داو جونز به فروش می‌رسد. شرکت کنونی بوئینگ، حاصل ادغام بوئینگ با شرکت مک دانل داگلاس است. مرکز مدیریت شرکت جدید در شیکاگو ایلینوی قرار دارد.

3ae5ad29 e350 406d 8dbf b091a9977204

کارخانه‌ی بوئینگ

فعالیت‌های شرکت بوئینگ در پنج زیرمجموعه دنبال می‌شود. هواپیماهای تجاری، بخش امنیت و هوافضا، عملیات مهندسی و فناوری، بخش سرمایه و بخش خدمات مشترک، زیرمجموعه‌های عملیاتی این شرکت هستند. در آخرین آمار سال ۲۰۱۸، بوئینگ در رتبه‌ی ۲۴ فهرست فورچن ۵۰۰ قرار دارد.

تاریخچه‌ی تأسیس

ویلیام ادوارد بوئینگ، یک تاجر چوب بود که شرکت بوئینگ را در سال ۱۹۱۶ تأسیس کرد. در آن سال‌ها، اولین نشانه‌ها از موفقیت نهایی انسان برای پرواز طولانی‌مدت، در جهان رؤیت می‌شد. تنها چند سال پس از موفقیت‌های برادران رایت بود که بزرگانی همچون بوئینگ، دونالد داگلاس، جیمز کیندلبرگر و جیمز مک‌دانل، محصولات تجاری این صنعت را تولید کردند.

5109562e cb60 4e42 8719 3db3208b99c3

ویلیام ای. بوئینگ

برادران رایت، پرواز‌های نمایشی با اصطلاح Barnstorming را مشهور کردند. ویلیام بوئینگ در سال ۱۹۱۴ اولین پرواز بارن‌استورم خود را انجام داد و یک سال بعد، یک آشیانه‌ی هواپیما در لیک یونیون سیاتل ساخت. او که تجربه‌ و ثروت کافی را از تجارت چوب به دست آورده بود، پتانسیل بالای صنعت هوانوردی را درک کرد و وارد این تجارت شد.

بوئینگ، ابتدا شرکت خود را با نام Pacific Aero Product تأسیس کرد و سال بعد نام آن را به Boeing Airplane تغییر داد. اولین محصول شرکت بوئینگ، Model C نام داشت که نوامبر سال ۱۹۱۷ معرفی شد. با شروع جنگ جهانی اول و ورود آمریکا به این جنگ در سال ۱۹۱۷، بوئینگ نمونه‌های اصلاح‌شده و پیشرفته‌تر مدل سی را به نیروی دریایی ارتش آمریکا فروخت. ارتباط این شرکت با ارتش آمریکا از همان زمان شروع شد و تا به امروز ادامه پیدا کرد.

dbf2e202 a1b0 4336 a01e db37d7030434

اولین هواپیمای ساخت بوئینگ

پس از کسب تجربه در ساخت هواپیماهای جنگی، بوئینگ تصمیم گرفت تا به صنعت هواپیماهای تجاری وارد شود. از سال ۱۹۱۹، اولین هواپیماهای تجاری این شرکت با مأموریت انتقال نامه از سیاتل به کانادا، شروع به کار کردند. فعالیت در صنعت پست باعث شد تا آنها در سال ۱۹۲۷، نمونه‌های اختصاصی حمل مرسولات پستی را با نام Model 40A عرضه کنند. عرضه‌ی این هواپیماها، قرارداد حمل‌ونقل مرسوله از سان فرانسیسکو به شیکاگو را با شرکت پست مرکزی آمریکا به همراه داشت.

5a6a2998 9b4e 4fa0 ac65 9879ed93ea03

هواپیمای حمل مرسولات پستی Model 40

فعالیت‌های بوئینگ در صنعت پست به حدی جدی بود که زیرمجموعه‌ی مستقل آن با نام Boeing Air Transport در سال ۱۹۲۷ تأسیس شد. این شرکت در سال‌های بعد پس از چند جابه‌جایی و خرید و ادغام، به United Airlines تبدیل شد.

با پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸، تعداد زیادی هواپیماهای ارزان و مستعمل وارد خطوط هوایی تجاری شدند. این اتفاق، فروش هواپیماهای جدید را برای شرکت‌هایی همچون بوئینگ تقریبا غیرممکن می‌کرد. باوجود این که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی هواپیما در آن سال متضرر شده یا ورشکست شدند، بوئینگ در صنایع دیگر مانند دکوراسیون، لوازم خانه و قایق‌هایی با نام Sea Sleds فعالیت کرد.

در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، انواع تلاش‌ها برای جابه‌جا کردن مرزهای صنعت هوانوردی در جهان انجام می‌شد. خلبانان مختلف، انواع پروازهای بلندمدت، دور دنیا، گذر از اقیانوس و موارد دیگر را برای نشان دادن ظرفیت‌های این غول‌های پرنده، انجام می‌دادند. در همین حین، مهندسان نیز درپی پیشرفت هرچه بیشتر در تجهیزات و امکانات هواپیما بودند که یکی از مهم‌ترین این تلاش‌ها، ساخت موتور جت بود. بوئینگ نیز در این میان قراردادهایی قابل توجه با ارتش آمریکا داشت و انواع هواپیماها را برای آنها طراحی می‌کرد.

جنگ جهانی دوم

باوجود رخ دادن رکود بزرگ در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در جهان، صنعت هوانوردی به پیشرفت هرچه بیشتر ادامه می‌داد. افزایش تقاضا نیز در این سال‌ها، به رشد این صنعت کمک می‌کرد. بوئینگ در آن زمان یکی از مشهورترین مدل‌های نظامی خود را با نام B-17 معرفی کرد که لقب «قلعه‌ی پرنده» به آن داده شد. اولین مدل از این هواپیما در سال ۱۹۳۵ و مدل‌های پیشرفته از سال ۱۹۴۱ به پرواز درآمدند.

ed458fd9 e4f4 4b42 9916 81501df5c1ee

یکی از اولین کارخانه‌های بوئینگ

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا، یکی از اولین خریداران جدی B-17 بود. این ارتش، برای مأموریت‌های ارتفاع زیاد خود، هواپیماهای مذکور را از بوئینگ می‌خرید. این هواپیماها، نقشی جدی در پیروزی‌های متفقین در جنگ جهانی دوم داشتند. در واقع، تعدادی از خلبانان و ژنرال‌های باتجربه‌ی این جنگ، B-17 را دلیل پیروزی متفقین می‌دانند.

مطالب خواندنی:  چرا یک روز در جهان به کمردرد اختصاص یافته است ؟

همان‌طور که گفته شد، یونایتد ایرلاینز از ادغام چند شرکت هواپیمایی در دهه‌ی ۱۹۳۰ تشکیل شد. در واقع به‌جز BAT، شرکت‌هایی همچون National Air Transport، Varney Airlines و Pacific Air Transport هم در این ادغام حضور داشتند. در آن سال‌ها، تقاضا برای سفرهای هوایی نیز به اوج خود رسیده بود. در واقع، صنعت حمل مسافر با هواپیما، پس از حمل‌ونقل مرسوله با این پرنده‌های غول‌پیکر، در حال ظهور و رشد بود.

سی. آر. اسمیث، مدیر آن زمان امریکن ایرلاینز به داگلاس مأموریت داد تا هواپیمایی برای حمل‌ونقل مسافر طراحی کند. نتیجه‌ی این طراحی، هواپیمای Douglas DC-3 بود. این هواپیما سود سرشاری را با جابه‌جایی مسافر به شرکت‌های هوایی سرازیر می‌کرد. هواپیمای داگلاس در سال ۱۹۳۶ عرضه شد به‌نوعی استاندارد لاکچری سفر را برای دو شرکت امریکن و یونایتد ایرلاینز تعریف کرد. البته با وجود این تعریف لاکچری، هواپیمای مذکور خاصیت‌های قدرت بالا، مقاومت و چندوظیفگی را به‌خوبی نشان می‌داد.

67e78138 34e6 44f4 ae1b 5ea9f23ddc26

هواپیمای ساخت شرکت داگلاس با نام C-3

تا سال ۱۹۳۹، هواپیمای DC-3 و نسل قبلی آن یعنی DC-2، بیش از ۹۰ درصد از پروازهای مسافری را در آمریکا انجام می‌دادند. در خلال جنگ جهانی دوم، نسخه‌هایی بهبودیافته و مخصوص عملیات نظامی از این هواپیما ساخته شد. در واقع در آن سال‌ها تعداد نمونه‌های نظامی تولید و عرضه شده، از مدل‌های مسافری پیشی گرفت. این هواپیما محموله‌های عظیم باری را در طول جنگ حمل می‌کرد. اکنون و پس از بیش از ۷۰ سال از طراحی اولیه‌ی DC-3، هنوز نمونه‌هایی از آن در بازارهای در حال رشد هوایی استفاده می‌شود.

جنگ جهانی دوم، با تمام ویرانی‌هایی که در سرتاسر کره‌ی خاکی از خود بر جای گذاشت، صحنه‌ی قدرت‌نمایی هواپیماهای مختلف نیز بود. نیاز مبرم به این پرنده‌های جنگنده، توسعه و پیشرفت آنها را نیز به همراه داشت. علاوه بر مدل‌های B-17 و DC-3 که بخش اعظمی از ترافیک هوایی را به خود اختصاص می‌دادند، هواپیمای ۳۱۴ Clipper نیز در آن سال‌ها معرفی شد. این هواپیما ابتدا توسط خطوط هوایی Pan American مورد استفاده قرار می‌گرفت و توانایی صعود، فرود و پرواز بر فراز اقیانوس را داشت.

4a69aa82 e4db 4a24 9062 a01dc712e355

هواپیمای ۳۱ کلیپر با قابلیت فرود روی آب

هواپیمای کلیپر امکانات متعددی همچون اتاق لباس، سالن غذاخوری و سوئیت عروسی داشت. اما این هواپیمای غول‌پیکر و لاکچری نیز با شروع جنگ و کمی پس از اولین پرواز در سال ۱۹۳۸، برای خدمت به متفقین انتخاب شد. پیش از کلیپر، هواپیمای T-6 Texan Trainer نیز با لقب «هاروارد» به جنگ فرستاده شده بود. هواپیمای هاروارد توسط ارتش سلطنتی بریتانیا به کار گرفته می‌شد و انواع آموزش‌های هوایی به خلبانان جنگی، با استفاده از این شاهکار بوئینگ انجام گرفت.

محصول دیگر بوئینگ یعنی هواپیمای P-51 Mustang، یک دارایی حیاتی برای ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم و جنگ کره بود. این هواپیمای جنگنده، بمب‌افکن‌های آمریکایی را در خلال مأموریت بمباران زیرساخت‌های Axis بر عهده داشت. این عملیات، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ جنگ محسوب می‌شود که دسترسی نازی‌ها را به خطوط تأمین سوخت، فلج کرد.

e59e0883 b830 4cc1 a596 cecc0ea24529

P-51 Mustang

هواپیمای موستانگ و مدل‌های مشابه، دوران جدید دیگری را نیز در صنعت هوایی ایجاد کردند. آنها اولین نمونه‌های جاسوسی هوایی بودند که روش‌های تصویربرداری هوایی و با استفاده از اشعه‌های مادون قرمز را برای نظامیان فراهم کردند. این فناوری‌ها در جریان جنگ سرد با قدرت طراحی شده و پیشرفت کردند و تا به امروز نیز بخش مهمی از صنعت هوانوردی محسوب می‌شوند.

به‌هرحال توسعه‌ی قابلیت‌های هواپیماها خصوصا در بحث نظامی، در خلال جنگ جهانی دوم و جنگ سرد، با قدرت ادامه پیدا کرد و نمونه‌هایی بسیار پیشرفته همچون B-29 نیز عرضه شدند. این هواپیما، سیستم‌های تسلیحاتی حرفه‌ای با قابلیت کنترل از راه دور را حمل می‌کرد. مورخان معتقدند توانایی‌های این هواپیما باعث پیروزی در جنگ در اقیانوس آرام و یکی از مراحل اساسی پایان جنگ جهانی دوم بود.

e4d530a6 53e2 4a09 aeb8 78b61cb31d96

B-29 Superfortress

توسعه‌ی فناوری‌های جدید

پس از جنگ جهانی دوم، بسیاری از هواپیماهای نظامی برای استفاده به‌عنوان هواپیماهای مسافربری، اصلاح شدند. در آن سال‌ها مهندسان هوایی نوآوری‌های خود را برای توسعه در زمان صلح برنامه‌ریزی می‌کردند. در سال ۱۹۴۷، هواپیمای B-47 معرفی شد. این هواپیما برای اولین بار مجهز به بال‌های رو به عقب بود و رکوردهای جدیدی را در بحث سرعت و فاصله‌ی پرواز از خود بر جای گذاشت. موفقیت‌های هواپیمای B-47، استاندارد استفاده از بال‌های رو به عقب را به صنعت هوایی معرفی کرد.

جنگ سرد، صحنه‌ی دیگری از قدرت‌نمایی هواپیماها در جهان بود. در آن سال‌ها و در جریان جنگ کره، آمریکایی‌ها و اتحاد جماهیر شوروی، همه‌ی تلاش خود را به کار گرفتند تا فناوری‌های جدید هوایی را علیه یکدیگر امتحان کنند. هواپیمای F-86 Sabre Jet یکی از این ابزارهای قدرت‌نمایی بود که آمریکایی‌ها را تاحدودی بر شوروی پیروز کرد. اولین نمونه از این هواپیما در سال ۱۹۵۰ عرضه شد و بسیاری از هواپیماهای ساخت شوروی را در خلال جنگ کره از بین برد. خانواده‌ای این هواپیما تا زمان پایان تولید در سال ۱۹۵۶، پنج رکورد سرعت هوایی را شکستند.

مطالب خواندنی:  بهترین سرآشپزهای دنیا را بشناسید

fcb5a0a9 0d6a 46c0 bb80 08ab7ba84afc

F-86 Sabre

همان‌طور که گفته شد، توسعه‌ی فناوری‌ها در بخش تجاری نیز در سال‌های میانی قرن بیستم ادامه داشت. محصول آنها برای این بازار در آن سال‌ها، Boeing 707 نام داشت. عرضه‌ی این محصول بوئینگ، در بهترین بازه‌ی زمانی و در دوران پیشی گرفتن سفرهای هوایی به سفرهای ریلی و دریایی انجام گرفت. این هواپیما به‌خاطر سرعت و راحتی بیشتر، با استقبال بالای مسافران روبرو شد. پس از آن، نمونه‌های دیگر یعنی ۷۲۷ و ۷۳۷ نیز به بازار عرضه شدند.

بوئینگ ۷۳۷ در توسعه‌های بعدی به خانواده‌ای از هواپیماهای جت مسافربری تبدیل شد و تا پایان قرن بیستم، بیشترین فروش را در میان هواپیماهای تجاری به نام خود ثبت کرد.

6a2c95f9 a1b8 4c76 8242 60bfcfcae443

بوئینگ ۷۰۷

تاریخ بوئینگ همواره در کنار تولید هواپیماهای مسافری، با جنگنده‌های انقلابی همراه بوده است. آنها جنگنده‌ی مدرن A-4 Skyhawk خود را برای اولین بار در جنگ ویتنام و در سال ۱۹۶۴ به پرواز درآوردند. این هواپیما، یک بمب‌افکن بود که وزنی نصف انواع دیگر بمب‌افکن داشت. وزن پایین این هواپیما، انعطاف و قدرت مانور بالا را به نیروهای ارتش آمریکا می‌داد.

a9351819 13b1 4a64 90a3 8f9161192c0d

A-4 Skyhawk

پیشرفت بزرگ بعدی بوئینگ در تولید بمب‌افکن‌ها، با معرفی B-52 Stratofortress انجام شد. این هواپیما برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ معرفی شد و توانایی انجام طیف وسیعی از مأموریت‌های هوایی را داشت. مأموریت‌های این هواپیما از جابه‌جایی توپخانه‌ی هسته‌ای آمریکا تا موشک‌های بالستیک و مأموریت‌های شناسایی را شامل می‌شد. B-52 در حال حاضر نیز در بسیاری از مأموریت‌های نظامی در جهان استفاده می‌شود.

3132bec1 b4ac 41a5 908d efea89f5f935

بمب‌افکن B-52

هواپیمای جنگنده‌ی F-4 Phantom II محصول دیگری بود که در جنگ ویتنام، در خدمت ارتش آمریکا قرار گرفت. این هواپیما به جز آمریکایی‌ها به ۱۱ ارتش دیگر نیز خدمت‌رسانی کرد. این هواپیما محصولی از شرکت مک‌دانل داگلاس بود که بعدها به بوئینگ پیوست. ۲۰ سال پس از اولین پرواز اف-۴ فانتوم، ۵ هزارمین عدد از آنها تولید شد.

704a535a 7c9c 49d7 9b31 7e18d00f23c2

جنگنده‌ی اف ۴ فانتوم

علاوه بر بمب‌افکن‌ها و جنگنده‌ها، هلیکوپترها نیز به مرور جای خود را در محصولات بوئینگ باز کردند. ورود به این صنعت، در سال ۱۹۶۰ و با خرید شرکت هلیکوپترسازی Vertol انجام گرفت. در سال‌های ابتدایی دهه‌ی‌ ۱۹۶۰، تقاضا برای هلیکوپترهای حمل‌ونقل بار سنگین، افزایش یافت و CH-47 برای این نیاز معرفی شد. این هلیکوتر غول‌پیکر برای انواع عملیات هوایی از جابه‌جایی پناهندگان و نیروهای نظامی و مسافران تجاری، تا محموله‌های نظامی و باری طراحی شد. نسخه‌ای دیگر از هلیکوپترهای نظامی نیز با عنوان CH-46 تولید شد.

fac07ce8 327d 4eba b29e 45019ec2b713

هلیکوپتر غول‌پیکر CH-47

پرواز به فضا

رقابت شوروی و آمریکا برای پرواز به فضا، علاوه بر تلاش برای ورود به قلمرویی جدید، رقابت بر سر سلطه‌ی علمی و فناوری نیز بود. پروژه‌های موفق شوروی همچون اسپوتنیک و پرواز یوری گاگارین به مدار زمین، زنگ خطر را برای آمریکایی‌ها به صدا درآورد و دوران جدیدی در تحقیقات علمی هوایی آنها ایجاد کرد.

بوئینگ به‌عنوان اصلی‌ترین پیمانکار هوایی دولت و ارتش آمریکا، در سال‌های رقابت فضایی نیز نقش تأثیرگذاری داشت. آنها نمونه‌های اولیه‌ی موشک‌های Saturn V را ساختند که در ۹ مأموریت پروازی آپولو به فضا، استفاده شد. این موشک ارتفاعی برابر با یک ساختمان ۳۶ طبقه داشت و تمرکز اصلی مأموریت‌های آن، سفر به ماه بود. اولین نسخه از این موشک در سال ۱۹۶۷ پرواز کرد و دو سال بعد، مأموریت مهم آپولو ۱۱ و پرواز نیل آرمسترانگ به ماه، با استفاده از یکی از آنها انجام شد. آخرین مأموریت موشک Saturn V نیز انتقال ایستگاه فضایی Skylab به مدار زمین در سال ۱۹۷۳ بود.

5a3717cb 4074 4aa8 82e6 bad27d0db48d

موشک پروژه‌ی Saturn V

در کنار توسعه‌ی صنعت فضایی، بوئینگ در حال پیشرفت هواپیماهای خود نیز بود. در آن سال‌ها، هواپیماهای بزرگ‌تر، هوشمندتر و کاربردی‌تر می‌شدند. تقاضا برای سفرهای فضایی نیز با سرعتی ثابت رشد می‌کرد و در نتیجه‌ی آن، هواپیمایی تولید شد که هنوز در صنعت تجاری هوایی قدرت‌نمایی می‌کند.

Boeing 747 یا جامبوجت توسط تیمی متشکل از ۵۰ هزار کارمند این شرکت، در عرض ۱۶ ماه طراحی و ساخته شد. این تیم از مهندسان و کارشناسان فنی، لقب «شگفت‌انگیزان» را برای خود کسب کردند. بوئینگ ۷۴۷، پاسخی به نیاز شدید بازار برای جابجایی هوایی بود. البته طراحی و ساخت این پرنده‌‌ی غول‌پیکر، هزینه‌های زیادی را به بوئینگ تحمیل کرد و حتی آنها را به مرز ورشکستگی کشاند. این هواپیما، در زمان معرفی در سال ۱۹۷۰، بزرگترین پرنده‌ی تجاری جهان شد. ظرفیت بالا و راحتی پرواز، آن را در صدر سفارشات بوئینگ قرار داده و این شرکت را تا مدت‌ها بازیگر اصلی این بخش از بازار کرد.

282735bc cc80 4a45 8c82 e5c9e31858e7

بوئینگ ۷۴۷

شاهکار بزرگ بعدی سال‌های میانی قرن بیستم، محصولی از مک‌دانل داگلاس یعنی F-15 بود. این هواپیما در قراردادی با نیروهای هوایی آمریکا، پس از جنگ ویتنام طراحی و ساخته شد. این هواپیما، اولین جنگنده‌ی آمریکایی بود که توانایی شتاب گرفتن در حالت عمودی را نیز داشت. اف ۱۵، رکوردهای متعدد شتاب عمودی را شکست و با پیشرفت‌ها و بهبودهای متنوع، تا سال ۲۰۴۰ به‌عنوان عضوی دائمی از ناوگان هوایی آمریکا ثبت شده است.

fee073c9 d62a 46ce 8ce6 ad33ad99ff1e

هواپیمای F-15

هلیکوپترها نیز در آن سال‌ها با قدرت، پیشرفت و توسعه را تجربه می‌کردند. در میانه‌های دهه‌ی ۱۹۷۰، هلیکوپتر AH-64 Apache معرفی شد که تا امروز هم پرواز می‌کند. این هلیکوپتر، فناوری‌های پیشرفته‌ی راداری و سنسوری دارد و برای انجام عملیات در دشوارترین شرایط جوی و محیطی، بهینه‌سازی شده است. یکی از فناوری‌های مثال‌زدنی این هلیکوپتر، سیستم هماهنگ کلاه خلبان و سلاح محسوب می‌شود. خلبان با استفاده از این سیستم، می‌تواند به سمتی که نگاه می‌کند، شلیک کند.

مطالب خواندنی:  آشنایی با انواع تقویم های جهان

7c64470a 4272 4e50 99f1 503a2dd30cf1

هلیکوپتر آپاچی

بوئینگ ۷۷۷ یکی از محصولات خاص این شرکت در سال‌های پایانی قرن بیستم بود. بوئینگ در جریان طراحی این هواپیما، نظر و مشورت خطوط هوایی متعدد را جویا شد تا محصولی با مطابقت حداکثری با نیازهای بازار بسازد. در زمان طراحی این هواپیما، پیشرفت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کامپیوتری به حدی رسیده بود که تمامی اجزای این پرنده، در نرم‌افزارهای طراحی و ساخت و به‌کمک کامپیوتر (CAD و CAM) طراحی شدند. با این ابزارها، دیگر نیازی به ساخت نمونه‌ای اولیه‌ی هواپیما نبود.

در سال ۱۹۹۱، نیروی هوایی ایالات متحده طرحی را از کنسرسیوم چند شرکت معتبر هوایی دریافت کرد که در آن، ساخت یک جنگنده‌ی حرفه‌ای دو موتوره پیشنهاد شده بود. این جنگنده، قابلیت‌های مخفی‌کاری نیز داشت و شرکت‌های لاکهید، بوئینگ و جنرال داینامیکس طرح آن را پیشنهاد دادند. F-22 محصولی بود که از این طرح ساخته شد و اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۷ انجام داد.

0e525045 82b4 415d b3ed 5847cf0fb358

F-22 Raptor

بوئینگ در سال ۱۹۹۵ یک همکاری با شرکت‌های اوکراینی، نروژی و روسی داشت و پروژه‌ی Seal Launch را شروع کرد. این پروژه در غالب یک شرکت چندملیتی، خدمات پرتاب موشک را از یک پلتفرم شناور در اقیانوس آرام انجام می‌دهد. پرتاب‌های تجاری این پروژه، از سال ۱۹۹۹ شروع شد.

بوئینگ در سال‌های پایانی قرن بیستم، دو خرید و ادغام تأثیرگذار انجام داد. آنها در سال ۱۹۹۶، زیرمجموعه‌ی دفاعی و هوافضای شرکت Rockwell را خریداری کرد. در سال بعد، دیگر بازیگر بزرگ صنعت هواپیمایی آمریکا یعنی مک‌دانل داگلاس با یک قرارداد تبادل سهام به ارزش ۱۳ میلیارد دلار به بوئینگ ملحق شد. شرکت جدید، یک هویت جدید هم دارد. لوگوی آن در بخش نوشتاری از نام بوئینگ استفاده می‌کند و نمادی از داگلاس نیز در آن نقش بسته است.

سال‌های اخیر و وضعیت کنونی بوئینگ

در سال‌های پایانی قرن بیستم و همچنین سال‌های اخیر، صنعت هوایی و تحقیقات آن، به‌سمت فضا سوق پیدا کردند. در این میان، بوئینگ و دیگر شرکت‌های پیشگام صنعت هوایی، تقریبا در تمامی مراحل برنامه‌ی فضایی آمریکا مشارکت داشته‌اند. به‌عنوان مثال‌هایی از این پروژه‌ها، می‌توان Mercury و Space Shuttle Orbiter را نام برد که برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ لقب فضاپیمای قابل استفاده‌ی مجدد را به خود اختصاص داد.

2dd0bd6e cd3e 4b7a 8f5b a066c0ce5011

Space Shuttle

یکی از پروژه‌های اخیر بوئینگ در صنعت فضایی، همکاری با ناسا برای توسعه‌ی سیستم حمل‌ونقل افراد به فضا است. این سیستم کپسول‌هایی را برای جابجایی افراد به مقصد و از مبدأ ایستگاه فضایی بین‌المللی فراهم می‌کند. برنامه‌ی نهایی، استفاده از این کپسول‌ها برای جابجایی مسافران خواهد بود.

البته توسعه‌ی هواپیماهای مسافربری هم هنوز در برنامه‌های اصلی بوئینگ قرار دارند. یکی از آخرین محصولات این شرکت یعنی Boeing 787 Dreamliner علاوه بر پاسخ به نیازهای روزافزون سفرهای فضایی، کاهش مصرف سوخت را نیز هدف قرار داده است. اولین پرواز این هواپیما در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت و سریع‌تر از هر هواپیمای دیگر در تاریخ، به رکورد ۱۰۰۰ پرواز رسید.

دریم‌لاینر سرعت ۰.۸۵ ماخ دارد و از موتورهای توربوفن ساخت پرت اند ویتنی و رولز رویس بهره می‌برد. طراحی بدنه‌ی این هواپیما، یک انقلاب در طراحی محسوب می‌شود و پلاستیک و فیبر کربن، مواد اصلی آن هستند. استفاده از این مواد (به‌جای آلومینیم که در اکثر هواپیماها استفاده می‌شود)، وزن دریم‌لاینر را بسیار کاهش داده و آن را به انتخابی کارآمد برای شرکت‌های هواپیمایی تبدیل کرده است.

f5d95103 402b 4757 8016 33081b23ab63

هواپیمای دریم‌لاینر

دنیس مویلنبرگ، در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی بوئینگ انتخاب شد و اکنون نیز در همین پست فعالیت می‌کند. از رخدادهای دیگر این شرکت در سال‌های اخیر می‌توان به تعدیل ۴ هزار شغل در بخش هواپیماهای تجاری و افتتاح کارخانه‌ی جدید واشنگتن برای ساخت بال‌های کامپوزیتی برای هواپیمای ۷۷۷X اشاره کرد. شرکت Aurora Flight Sciences، یکی از جدیدترین خریدهای بوئینگ در صنعت هوافضا، در سال ۲۰۱۷ به این شرکت پیوست. هدف از خرید این شرکت، توسعه‌ی هواپیماهای خودکار، الکتریکی و با دامنه‌ی پروازی بالا بود.

برند بوئینگ در حال حاضر در رتبه‌ی ۸۵ برترین برندهای فوربز قرار دارد. آخرین آمار ارائه شده، تعداد کارمندان این شرکت را بیش از ۱۴۱ هزار نفر عنوان می‌کند و درآمد آنها نیر در سال ۲۰۱۷، حدود ۸ میلیارد دلار گزارش شد. محصولات این شرکت شامل ۷۴۸ هواپیمای تجاری، ۱۸۰ هواپیمای نظامی و ۵ ماهواره است.

 

منبع:zoomit.ir

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=3868

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.