ریکاوری بدن و فواید ریکاوری بدن بعد از ورزش چیست؟

0
21
ریکاوری بدن و فواید ریکاوری بدن بعد از ورزش چیست؟

ریکاوری بدن چیست؟

مجله زیبایی سبز،برای ورزشکاران حرفه ای ریکاوری بدن پس از هر تمرین جزء اصول ضروری کار خواهد بود ولی ریکاوری تنها مختص ورزشکاران حرفه ای نیست و در واقع ورزش در هر سطحی باید همراه با رکاوری باشد.

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،ریکاوری اصولاً شامل این می شود که به بدن تان فرصت کافی برای بازیابی انرژی از راههای مختلف را بدهید تا بتواند ATP( آدنوزین تری فسفات) که منبع فوری انرژی برای انقباضات عضلانی است را دوباره تولید نماید و درضمن زمان کافی برای دفع ضایعات متابولیسمی و ترمیم اسیب عضلانی و دیگر بافت ها داشته باشد.

فواید ریکاوری بدن پس از ورزش

فواید ریکاوری بدن چیست؟

شما در موقع فعالیت ورزشی هم ذخایر انرژی بدن تان کاهش پیدا می کند، هم دچار اسیب و تخریب های در بافت عضلات میشوید، در جریان ریکاوری ذخایر انرژی بازسازی می شود، بافت های اسیب دیده ترمیم و رشد عضله هم انجام می شود.

ریکاوری بخش بزرگی از تمرین است و هنگامی که از آن چشم پوشی می کنید، آن زمان است که تمایل به دیدن یک اثر موج دار مثل خستگی، میزان آسیب دیدگی بیشتر، اثرگذاری کم تر در تمرین و حتی مشکلات خواب و حس درد در بدن دارید.

ریکاوری اصولاً شامل این می شود که به بدن تان فرصت کافی برای بازیابی انرژی از راههای مختلف را بدهید تا بتواند ATP( آدنوزین تری فسفات) که منبع فوری انرژی برای انقباضات عضلانی است را دوباره تولید نماید و درضمن زمان کافی برای دفع ضایعات متابولیسمی و ترمیم اسیب عضلانی و دیگر بافت ها داشته باشد.

مطالب خواندنی:  دتاکس واتر چیست؟ طرز تهیه و فواید آن برای سلامت بدن

مواردی که درطول این مدت باید به آن ها توجه داشته باشیم!

استراحت

نخستین و شاید مهمترین بخش ریکاوری استراحت است. بعد شما پس از تمرین خسته می شود و هورمون کورتیززول در بدن ترشح می شود.

از طرفی در زمان استراحت، عضلات شروع به بازیافت وترمیم خود می کنند برای این که در این موقع بدن دیگر فعالیت ندارد.

در موقع شب هورمون های ارام کننده بدن ترشح می شوند.تقریبا ساعت ۱۱ تا ۷ صبح زمانی تست که بدن در بهترین وضعیت برای خواب و استراحت قرار دارد.

آشامیدن آب

زمانی که بدن شما رو به بهبودی میرود ، کم‌ابی بدن یکی از بزرگترین دشمنان شما خواهد بود. در عرض یک ساعت تا چند ساعت پس از یک تمرین، ادرار خود را باید به رنگ زرد روشن و یا روشن ببینید. چنانچه رنگ آن زرد تیره است، پس شما آب زیادی از دست داده اید و باید کمبود آنرا جبران کنید.

مصرف ویتامین

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که به متابولیسم بدن کمک می کنند وسرعت واکنش ها را بهبود می بخشند و برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها کمک کننده هستند.

سبزیجات و میوه ها منبع اصلی ویتامین ها به شمار می روند. بدن برای حفظ سلامتی و متابولیسم درست در زمان ریکاوری به ویتامین ها نیاز دارد.

برنامه غذایی مناسب

شما باید حداکثر در حدود یک ساعت بعد از ورزش غذایی میل کنید در غیر اینصورت بدن شما انرژی کافی برای تمرین بعدی خود و همینطور پروتئین به میزان کافی برای تعمیر عضلات خود را ندارد و منبع های چربی هم بعد از ورزش باید تامین گردد.

مطالب خواندنی:  ورزش یوگا برای رفع یبوست

تمرین ذهنی

شما اگر در زمان استراحت به شیوه و اجرای خویش فکر کنید، مسیرهای عصبی و عضلانی آن حرکت را فعال می کنید و همین امر سبب بهبود روند یادگیری شما می شود.

این کار در زمان ریکاوری به پیشرفت شما در ورزش بدنسازی کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید