فایرفاکس از پخش ویدئو‌های خودکار صفحات وب جلوگیری می‌کند

0
132

پخش اتوماتیک ویدیو، عذابی است که کاربران اینترنتی به طور روزمره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و هم اکنون موزیلا قصد دارد تا در آخرین نسخه‌ی مرورگر خود یعنی فایرفاکس ۶۶، کاری در جهت تغییر اوضاع انجام دهد. در ادامه‌ی خبر با تکفارس همراه باشید.

طبق خبری که از نشریه‌ی TechCrunch منتشر شد، سازندگان این مرورگر قصد دارند تا هر ویدیوی که در صفحات وب پخش خودکار دارد را متوقف کنند، مگر اینکه کاربر به طور ارادی بر روی دکمه‌ی اجرای ویدئو کلیک کند.

همانطور که سازندگان در طی یک پست وبلاگ اعلام کردند، این شرکت قصد دارد موانع جدیدی را پدید آورد. موزیلا ویدئوهایی که به طور خودکار اجرا می‌شوند را به این شکل تعریف می‌کند: «هرگونه ویدئوی نمایشی که قبل از تعامل کاربر با آن صفحه‌ی وب به طور خودکار به اجراء در‌آید». همچنین منظور موزیلا از «تعامل»، کلیک کاربران و یا فشردن دکمه‌ی پرینت و یا تعاملی لمسی با صفحه‌ی وب می‌باشد. آن‌ها همچنین این نکته را خاطر نشان کردند که این ویدئو‌ها زمانی از پخششان جلوگیری می‌شود که کاربر تمایلی به اجرای آن‌ها نداشته باشد و در صورتی که کاربران به طور ارادی، مایل به اجرای آن‌ها بودند می‌توانند بر روی دکمه‌ی اجراء ویدئو کلیک کنند. در به روز رسانی جدید کاربران همچنین قادر خواهند بود به طور دستی سایت‌هایی که مایل هستند این حالت بر رویشان اعمال نشود را انتخاب کرده و بدین این‌گونه برای سایت‌های دلخواه استثناء قائل شوند. این بخش برای وبسایت‌هایی از جمله یوتیوب مناسب خواهد بود؛ یعنی جایی که کاربران مایل هستند ویدئو‌ها در زمانی که با مرورگر تعامل ندارند و در حال انجام کار دیگری هستند، به طور خودکار اجراء نشوند.

مطالب خواندنی:  موزیلا در حال توسعه فایرفاکس برای هولولنز۲ است

فایرفاکس اولین مرورگری نیست که سعی می‌کند از پخش ویدیو‌ها به طور خودکار جلوگیری کند. گوگل در سال گذشته یک مانع مشابه را در Chrome اضافه کرد. روش به کار رفته در مرورگر گوگل کروم یک روش شخصی‌تر است که از سابقه مرورگر استفاده می‌کند تا تعیین کند که کاربر مصرف کننده، متمایل است کدام سایت‌ها مسدود شوند و یا کدام سایت‌ها به پخش خودکار خود ادامه دهند، ولی از طرف دیگر فایر فاکس ممنوعیت وسیع‌تری را برای مرورگر خود در نظر گرفته است. نکته‌ی منفی موجود در این قابلیت جدید آن است که حتی با وجود این آپدیت مرورگر فایر فاکس از اجرای خودکار ویدئو‌ها جلوگیری نکرده و تنها به خاموش کردن صوت آن بسنده می‌کند، بنابراین حتی با وجود بروزرسانی اخیر نیز سایت‌های این چنینی اقدام به اشغال پهنای باند شما خواهند کرد و شما تنها از شر صدای آزار دهنده‌ی آن راحت خواهید شد.

این مسدودسازی اتوماتیک طبق برنامه‌ریزی‌های این شرکت، به همراه انتشار نسخه‌ی جدید مرورگر فایر فاکس به کاربران ارائه خواهد شد. نسخه‌ی بعدی فایرفاکس در تاریخ ۱۹ مارس زمان بندی شده است.

منبع:tech.gamefa.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید