• امروز : جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 7 October - 2022
0

۱۰ سرزمین‌ تشنه دنیا

  • کد خبر : 24382
  • 18 مرداد 1399 - 19:56
۱۰ سرزمین‌ تشنه دنیا

همیشه برای برنامه‌ریزی سفر به سواحل زیبا یا مناطق خوش‌آب و هوای کوهستانی فکر می‌کنیم و به دنبال بهترین آب و هوای روی کره زمین هستیم، اما ماجراجویانی هم هستند که برخلاف این موضوع فکر می‌کنند و به دنبال گرم‌ترین نقاط روی کره زمین برای سفر هستند. هرچند با شنیدن نام مناطق گرمسیری اولین نامی […]

همیشه برای برنامه‌ریزی سفر به سواحل زیبا یا مناطق خوش‌آب و هوای کوهستانی فکر می‌کنیم و به دنبال بهترین آب و هوای روی کره زمین هستیم، اما ماجراجویانی هم هستند که برخلاف این موضوع فکر می‌کنند و به دنبال گرم‌ترین نقاط روی کره زمین برای سفر هستند. هرچند با شنیدن نام مناطق گرمسیری اولین نامی که به ذهن شما خطور می‌کند نام قاره آفریقاست، اما هستند مناطقی که از آفریقا نیز گرم‌ترند و به عنوان گزینه‌ای مناسب برای این دسته از ماجراجویان مطرح شده است.

بنابراین اگر جزو این گروه از ماجراجویان و طبیعت‌گردان هستید که به کویرنوردی و زندگی در گرم‌ترین نقاط زمین علاقه‌مند هستید با توجه به رعایت نکات ایمنی و همچنین رعایت تمام اصول سفر در کویر بار سفر ببندید تا به ده جهنم واقعی روی زمین سفر کنیم.

جالب اینجاست که سه نقطه از گرم‌ترین نقاط جهان در کشور ایران واقع شده است، اگرچه منتظر شنیدن نام مناطقی بدون زندگی هستیم، ولی هستند برخی از این مناطق که زندگی در آنها جریان دارد و ساکنان آن هنوز هم مشغول گذران زندگی هستند و بی‌توجه به گرمای طاقت‌فرسای منطقه با آن کنار آمده و زندگی می‌کنند. پس این سفر هرگز سفری بی‌بازگشت نیست در صورتی که با ما همراه باشید. این نام‌ها با توجه به ثبت درجه حرارت منطقه‌ها در سازمان‌های معتبر و جهانی هواشناسی طی سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی انتخاب شده است.

آغاجری ـ ایران

این منطقه در جنوب غربی ایران به عنوان دهمین منطقه گرم در فهرست ما انتخاب شده که می‌توان همین گرمای طاقت‌فرسا را به عنوان جاذبه‌ای برای رونق گردشگری آن در نظر گرفت، اما امروزه این منطقه در محاصره خطوط انتقال نفت و گاز است و هیچ توجهی به سرمایه باارزش آن در گردشگری نشده است. گرمای این منطقه در بیشترین حالت حدود ۵۳ درجه سانتی‌گراد است که حتی تصور زندگی در این حرارت می‌تواند آزاردهنده باشد، ولی هستند افراد و ماجراجویانی که به‌دنبال منطقه‌ گرم‌تر نیز هستند تا در آنجا سفری ماجراجویانه داشته باشند. اگرچه صنایع گازی و نفتی در این منطقه اکثر توجه‌ها را به خود جلب کرده، اما با در نظر گرفتن درآمد صنعت گردشگری می‌توان از این آهن‌آلات و تجهیزات صرف‌نظر کرد.

مطالب خواندنی:  چهل‌ پله های تاریخی ایران

اهواز ـ ایران

منطقه اهواز که در نزدیکی دهمین رتبه از فهرست ما یعنی جنوب‌غربی ایران واقع شده توانسته با ثبت درجه حرارت ۵ /۵۳ درجه سانتی‌گراد به عنوان نهمین منطقه گرم فهرست ما انتخاب شود. شاید تصور کنید که امکان زنده‌‌ماندن در این درجه حرارت به حداقل کاهش یافته، اما هم‌اکنون تعدادی از هموطنان ما در این شهر و منطقه مشغول گذران زندگی هستند. البته متخصصان و کارگران زحمتکش صنعت نفت ایران نیز چرخه اقتصادی شهر را به حرکت درآورده‌اند، اما می‌توان صنعت و رونق اقتصادی شهر و منطقه را با گردشگری نیز رونق بخشید و نتیجه خوبی نیز دریافت کرد.

تیرات زوی- فلسطین

هشتمین پله از این فهرست ده‌تایی گرم ما به سرزمین‌های اشغالی فلسطین رسیده. این منطقه که ظاهرا به دلیل گرما هیچ جاذبه‌ای برای هیچ‌کس و هیچ فعالیتی ندارد، اما می‌تواند جاذبه خوبی برای گردشگران و ماجراجویان باشد. هرچند همه از گرمای زیاد منطقه فراری هستند، اما زندگی در این شرایط گاهی اوقات دلیل سفرهای ماجراجویان است. این منطقه توانسته با ثبت درجه حرارتی معادل ۸/۵۳ درجه سانتی‌گراد رتبه هشتم را در بین گرم‌ترین‌های جهان به خود اختصاص دهد.

ir2100 1

آرا اوآنه- مالی

آرا اوآنه منطقه‌ای گرمسیری در کشور مالی و در قلب آفریقاست و با ثبت درجه حرارتی معادل ۴/ ۵۴‌ درجه سانتی‌گراد رتبه هفتم فهرست ده‌تایی ما را به خود اختصاص داده و در کنار دیگر جاذبه‌های گردشگری مالی می‌تواند دلیل سفر برخی از ماجراجویان حرفه‌ای به مالی باشد. اگرچه تحمل حدود ۵۵ درجه گرما کار ساده‌ای نیست، اما این هم نوعی تفریح است که بتازگی مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. اگرچه شمال این کشور به دلیل گرمای بیش از حد زیاد مورد توجه نیست و فقط ماجراجویان گرمادوست به آن توجه دارند، اما جنوب کشور مالی دارای جاذبه‌های مناسبی برای گردشگران است.

تیم باکتو- مالی

تیم باکتو هم در کشور مالی قرار گرفته و در کنار جاذبه قبلی یعنی هفتمین رتبه فهرست ما توانسته رتبه ششم گرم‌ترین مناطق جهان را نصیب خود کند. شاید تفاوت درجه حرات رتبه ششم و هفتم با هم فقط چند صدم درجه سانتی‌گراد باشد، اما واقعا گاهی همین تفاوت بسیار اندک و ناچیز در زندگی روزانه ما مشکل‌ساز خواهد بود، بنابراین قبل از سفر حتی به این تفاوت‌های کوچک توجه کنید تا دچار گرمازدگی نشوید.

مطالب خواندنی:  معبد طلایی کجاست؟

کبیو – تونس

منطقه گرمسیری کبیو در کشور تونس واقع شده و به عنوان پنجمین انتخاب فهرست ما به شما معرفی شده این منطقه که در قاره آفریقا واقع شده می‌تواند با گرمای بیش از حد گردشگران را فراری می‌دهد در صورتی که امروزه همین گرما توانسته سوژه خوبی برای صنعت گردشگری تونس باشد. کبیو با ثبت درجه حرارتی معادل ۵۵ درجه سانتی‌گراد این رتبه را به خود اختصاص داده است. بنابراین قبل از سفر به این منطقه خوب فکر کنید و حتما با آگاهی و لوازم کافی و لازم قدم به منطقه بگذارید.

غدامس – لیبی

غدامس در کشور لیبی واقع شده و با درجه‌حرارت ۵ /۵۵ سانتی‌گراد توانسته خود را تا پله‌چهارم فهرست ما بالا ببرد. عدم بارش باران و خشکی هوا باعث شده تا طبیعت گیاهی کاملا محدودی در منطقه حاکم باشد، به همین دلیل اگرچه خالی از سکنه نیست ولی جمعیت آن اینقدر پراکنده است که بهتر است این منطقه را خالی از سکنه دانست و برای سفر به آن منطقه فکر کنیم، چون اگر مشکلی ایجاد شود چند صد کیلومتر با کمک فاصله خواهید داشت، بنابراین کاملا مراقب باشید.

 غدامس در وسط صحرا قرار دارد. ساکنان این شهر که به ۷۰۰۰ نفر می رسند برای گریز از گرما دیوارهای خانه هاشان را از گل، آهک و تنه درختان می سازند.  حتی بسیاری از خیابان های این شهر برای نجات پیدا کردن از گرما سرپوشیده هستند. دمای این شهر به ۱۳۱ درجه فارنهایت (۵۵ درجه سلسیوس) می رسد.

دره‌ مرگ-آمریکاسومین رتبه فهرست ده‌تایی ما بالاخره به آمریکا رسیده، اگرچه منطقه آریزونا نامی آشنا برای همگی ماجراجویان است، اما این منطقه توانسته با ثبت رکورد ۵۷ درجه سانتی‌گراد جزو گرم‌ترین‌های این قاره پهناور شناخته شده و به عنوان سومین رتبه گرم‌ترین نقطه در این فهرست معرفی شود. این منطقه شاید روزگاری سرشار از زندگی بوده، اما به ظاهر هم‌اکنون خالی از سکنه است و صرفا برای سفرهای کوتاه ماجراجویان و سفرهای تحقیقاتی از آن یاد می‌شود که البته این درجه حرارت به خودی خود می‌تواند جاذبه گردشگری مناسبی برای ماجراجویان باشد.

مطالب خواندنی:  راهنمای سفر به تخت سلیمان؛ این دریاچه اسرار عجیبی دارد

العزیزیه- لیبی

دومین رتبه گرم‌ترین‌ها باز هم از کشور لیبی انتخاب شده. این منطقه با رکورد ۵۸ درجه سانتی‌گراد توانسته دومین رتبه از نظر فهرست ما معرفی شود. واقعا در این‌درجه حرارت زندگی دشوار است و البته این سوال که گرم‌ترین منطقه فهرست ما چیست و چگونه در آن می‌توان زندگی کرد را در ذهن ما یادآوری می‌کند، اما به هر حال این درجه حرارت هم با توجه به تکنولوژی‌های قرن حاضر می‌تواند برای سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری موقعیتی مناسب را فراهم کند تا از جهنم واقعی نیز درآمد کسب کرد.

کویر لوت- ایران

اما گرم‌ترین و اولین رتبه این فهرست ده‌تایی ما به ایران و کویر لوت رسیده. هرچند تفاوت گرمای این منطقه با رتبه دوم و دیگر مناطق ذکر شده بسیار است و شاید کمی غیرقابل باور باشد، اما همین موضوع باعث صدرنشینی آن نسبت به دیگر مناطق شده است. کویر لوت با ثبت رکورد ۷۰ درجه سانتی‌گراد و اختلاف بسیار زیاد به عنوان صدرنشین این فهرست ده‌تایی معرفی شده که می‌تواند یکی از جاذبه‌های گرمسیری ایران برای ماجراجویان و گردشگران خارجی و داخلی باشد. هرچند برخی از مناطق این کویر غیرقابل زندگی است، اما ایرانیان باستان توانستند با ذکاوت خود مایه‌حیات را به نوعی به این منطقه انتقال دهند و با ساخت قنات‌های مختلف که خود هم‌اکنون به عنوان جاذبه گردشگری است زندگی را در حاشیه این کویر جاری نگه دارند.

منبع: بیتوته ,jamejamonline.ir

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=24382

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.