• امروز : پنجشنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 23 May - 2024
اخبار امروز : 3
0
3

با معروف ترین برج های جهان آشنا شوید(+تصاویر)

  • کد خبر : 12365
  • 23 مهر 1398 - 18:07
با معروف ترین برج های جهان آشنا شوید(+تصاویر)

برج ایفل از برج های معروف دنیا برج دبی جزء بلندترین آسمان خراش های دنیاست و از برج های معروف دنیا است که همه ساله بر ارتفاع آن اضافه میشود. شما در هر نقطه دبی که قرار بگیرید میتوانید به آسانی این بنای بلند را مشاهده کنید. از زمان ماقبل تاریخ، برج ها به دست […]

برج ایفل از برج های معروف دنیا

برج دبی جزء بلندترین آسمان خراش های دنیاست و از برج های معروف دنیا است که همه ساله بر ارتفاع آن اضافه میشود. شما در هر نقطه دبی که قرار بگیرید میتوانید به آسانی این بنای بلند را مشاهده کنید.

از زمان ماقبل تاریخ، برج ها به دست بشر ساخته شده اند. دیوارهای شهر باستانی اریحا( یکی از نخستین دیوارهای شهری که احداث شد ) توسط برجی سنگی تکمیل شد. تمدّن های بعدی غالباً برج های نگهداری را بعنوان قسمتی از قلعه و سنگر خویش می ساختند تا مکانی امن و بلند را فراهم آورند که نگهبان بتواند محیط اطراف را زیر نظر بگیرد. در دو هزاره اخیر اقسام برجها ساخته شده اند از جمله برج ناقوس، برج ساعت، گلدسته ها و برج های ارتباطی.

در زیر معروف ترین برج های جهان را با هم مرور می کنیم.

 ۱٫ برج ایفل (Eiffel Tower)

 جالبترین برج های جهان

برج ایفل نماد فرانسه و یکی از معروف ترین نمادها در جهان است

برج ایفل نماد فرانسه و یکی از مشهورترین نمادها در دنیا است. برج ایفل توسط گوستاو ایفل بعنوان طاق ورودی برای نمایشگاه بین المللی پاریس در سال ۱۸۸۹ احداث شد . با ارتفاع ۳۰۰ متری، ایفل تا سال ۱۹۳۰ بلند ترین برج دنیا بود، تا این که ساختمان کرایسلر احداث شد . از دوران ساخت این برج، بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از برج ایفل دیدن نموده اند تا تبدیل به پربازدیدترین بنا در دنیا شود.

۲٫ برج کج پیزا (Leaning Tower of Pisa)
جالبترین برج های جهان

برج مشهور جهانی پیزا در طول دوره ای حدوداً ۱۷۷ ساله ساخته شد

برج مشهور جهانی پیزا در طول دوره ای حدوداً ۱۷۷ ساله ساخته شد. مدت کوتاهی بعد از شروع ساخت آن در سال ۱۱۷۳، برج به خاطر فونداسیون ضعیف شروع به فرو رفتن کرد و به مدت تقریباً یک قرن به حال خود رها شد. زمانی که ساخت آن از سر گرفته شد، مهندسان طبقات بالایی را یکی بلندتر از دیگری ساختند تا شیب آن را جبران کنند و ساخت برج بالاخره در نیمه دوم قرن چهاردهم به پایان رسید. از سال ۲۰۰۱، برج معروف پیزا مجدداً به روی کسانی که تمایل دارند از ۲۹۶ پله آن بالا بروند، باز شد.

۳٫ برج کاپیتال گیت(دروازه پایتخت) ابوظبی

 برج کاپیتال گیت از برج های معروف دنیا

برج کاپیتال گیت( Capital Gate) یا دروازه پایتخت که مالکیت آن را شرکت ملی نمایشگاه های امارت دارد ۴ برابر برج پیزا در ایتالیا کج تر است. برج کاپیتال گیت با ۱۶۰ متر ارتفاع و ۳۵ طبقه به نسبت ۱۸ درجه به طرف غرب زاویه دارد و قبل از ثبت شدن در کتاب گینس به دقت مورد ازمایش قرار گرفت. ماترین دوفرین طراح برج دروازه پایتخت( کپیتال گیت) در شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی و مدیر عامل شرکت U+ A در دوبی، پس از پایان تحصیلات عالیه خویش در کانادا به هنگ کنگ و کشور چین رفته و با شرکت HOK بعنوان طراح اصلی مشغول به فعالیت گردید و از سال ۲۰۰۵ هم فعالیت خویش را در خاورمیانه شروع کرد و هم اکنون مقیم دبی میباشد.

مطالب خواندنی:  رومن فروم رم ایتالیا

۴٫ بیگ بن (Big Ben)

 جالبترین برج های جهان

برج ساعت، یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی در لندن است

برج ساعت بیگ بن که تقریبا ۱۵۰ سال قبل احداث شد ، یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی در لندن است. نام بیگ بن در واقع نه به خود برج ساعت، بلکه به ناقوس ۱۳ تُنی داخل برج اشاره دارد و اسم خویش را از سِر بنجامین هال گرفته است که برای بار اول این ناقوس را سفارش داد. بیگ بن سومین برج ساعت ایستاده در دنیا است.
۵٫ سن جیمینیانو (San Gimignano)

 جالبترین برج های جهان

سن جیمینیانو، روستایی در ناحیه توسکانی ایتالیا است که به خاطر ۱۴ برج سنگی خود مشهور است

سن جیمینیانو که به آن لقب منهتن قرون وسطی داده اند، روستایی در ناحیه توسکانی ایتالیا است که بخاطر ۱۴ برج سنگی خویش معروف است. در اوج ثروت و قدرت سن جیمینیانو، بیش از ۷۰ برج ساخته شد تا از شهر در در برابر حملات دشمن مراقبت کند. پس از این که طاعون این شهر را در سال ۱۳۴۸ خراب کرد، اقتدار سن جیمینیانو محو شد که سبب شد دشمنان هم از آن دور بمانند و بسیاری از برج های مشهور شهر سالم باقی ماند.

۶٫برج جهانی لوته در کره جنوبی

 برج لوته از برج های معروف دنیا

برج جهانی لوته که ساخت آن در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید، پنجمین ساختمان مرتفع دنیا است که در سئول کره جنوبی قرار گفته است. سکوی مشاهده ی این برج ۱۲۳ طبقه ای هم اندکی متمایز و هیجان انگیز است، علاوه بر این که دور تا دور آن شیشه است، کف آن هم شیشه‌ای است.

۷٫ مناره ملویه (Spiral Minaret)

    جالبترین برج های جهان

مناره ملویه بخشی از مسجد جامع سامرا در عراق است

مناره ملویه قسمتی از مسجد جامع سامرا در عراق است. این مسجد یکی از بزرگ ترین مسجدها در دنیا است. مناره ملویه در ابتدا توسط پلی به مسجد وصل بود. این مناره بین سال های ۸۴۸ تا ۸۵۲ میلادی با ماسه سنگ احداث شد و بخاطر طراحی مخروطی مارپیچ صعودی خویش، در بین دیگر مناره ها بی همتا است. این برج ۵۲ متر ارتفاع دارد. در سال ۲۰۰۵ شورشیان بخش بالایی برج را منفجر کردند.

۸٫ برج سی ان (CN Tower)
جالبترین برج های جهان

برج سی ان یکی از مشهورترین نمادهای کانادا است

واقع شده در مرکز شهر تورنتو، برج سی ان یکی از معروف ترین نمادهای کانادا است. این برج ارتباطی از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۶ توسط شرکت راه آهن « کندین نشنال» احداث شد و با ۵۵۳٫ ۳۳ متر ارتفاع، برای بیش از ۳۰ سال بلندترین بنا در دنیا بود تا این که برج دبی رکورد آنرا شکست.

مطالب خواندنی:  زیباترین مناطق روسیه برای گردشگری

۹٫ سه پاگودا (Three Pagodas)
جالبترین برج های جهان

 برج سه پاگودا در ۱٫۵ کیلومتری شمال غربی شهر باستانی دالی در چین قرار گرفته

سه پاگودا در ۱٫ ۵ کیلومتری شمال غربی شهر باستانی دالی در کشور چین قرار گرفته، و یکی بناهای بودایی در کشور چین هستند که علی رغم متحمل شدن چند فاجعه انسانی و طبیعی، هم چنان به خوبی سالم باقی مانده اند. پاگودای میانی که بین سال های ۸۲۴ تا ۸۴۰ میلادی توسط شاه کوان فنگیو احداث شد ، ۶۹٫ ۶ متر ارتفاع دارد و یکی از بلندترین پاگوداها در کشور چین است. دو پاگودای دیگر حدود یک قرن بعد ساخته شدند و ۴۲٫ ۱۹ متر ارتفاع دارند.

۱۰. قطب منار (Qutb Minar)
جالبترین برج های جهان

قطب منار در هندوستان به دستور قطب‌ الدین آیبک اولین حاکم مسلمان دهلی در سال ۱۱۹۳ ساخته شد

قطب منار در هندوستان به فرمان قطب الدین آیبک نخستین حاکم مسلمان دهلی در سال ۱۱۹۳ احداث شد . قطب الدین ایبک تصمیم داشت مناری بلندتر از منار جام در افغانستان بسازد و در حین مرگش تنها پایه آن کامل شده بود. جانشینان وی ساخت منار را ادامه دادند و بلندترین طبقه آن سرانجام در سال ۱۳۸۶ تکمیل شد. این منار ۷۲ متر ارتفاع دارد و ۳۷۹ پله برای رسیدن به نوک آن موجود است . قطب منار بلندترین منار آجری دنیا است.

۱۱٫ برج بلم (Belem Tower)
جالبترین برج های جهان

برج بلم در اوایل قرن شانزدهم به عنوان بخشی از سیستم دفاعی برای محافظت از  لیسبون ساخته شد

برج بلم در ابتدای قرن شانزدهم بعنوان قسمتی از سیستم دفاعی برای محافظت از شهر لیسبون احداث شد. این مبدا برای خیلی از ناوبرها بود که به دنبال کشف مسیرهای تجاری تازه بودند و تبدیل به اثری تاریخی از عصر کاوش پرتغال شده است.

۱۲٫ منار جام (Minaret of Jam)

   جالبترین برج های جهان

منار جام که در غرب افغانستان قرار دارد، در قرن دوازدهم به عنوان بخشی از یک مسجد ساخته شد

منار جام که در نقطه ای دور افتاده در غرب افغانستان قرار دارد، در قرن دوازدهم بعنوان قسمتی از یک مسجد احداث شد . این مسجد در سیلی شدید از بین رفت و محل پیرامون منار هم بعدها به وسیله مغول ها نابود شد . با در نظر گرفتن این مسئله و وضعیت آب و هوایی نامساعد، پابرجا ماندن این برج بلند ۶۲ متری مثل به معجزه است.

۱۳٫برج دبی Burj Dubai در امارات

 برج دبی از برج های معروف دنیا

برجی که هر روز قد میکشد !! بله تعجب نکنید برج دوبی جزء بلندترین آسمان خراش های دنیاست و همه ساله بر ارتفاع آن اضافه میشود . شما از هر نقطه دوبی که قرار بگیرید میتوانید به آسانی این بنای بلند را مشاهده کنید ارتفاع برج دوبی ۸۱۸ متراست که هتل آرمانی دوبی در طبقه ۳۷ آن، طبقه ۱۰۸ آپارتمان شخصیت های برجسته و طبقه ۷۸ استخر مجهز قرار دارد. برای بازدید از برج میتوانید به طبقه ۱۲۴ ام بروید و شهر دبی را زیر پای خویش حس کنید.

مطالب خواندنی:  آشنایی با خانه لاری ها؛از خانه های تاریخی و اشرافی یزد

۱۴٫ دو برج بولونیا (The Two Towers of Bologna)
جالبترین برج های جهان

دو برج بولونیا (The Two Towers of Bologna)

دو برج مشهور بولونیا در ایتالیا به نام خانواده هایی نامیده شده اند که ساخت این دو برج بین سال های ۱۱۰۹ تا ۱۱۱۹ به آنها نسبت داده میشود . برج آسینلی با ارتفاع ۹۷٫ ۲ متر بلندترین برج در بولونیا است. برج گاریسندا در اول ۶۰ متر ارتفاع داشت ولی در قرن چهاردهم به ۴۸ متر کاهش پیدا کرد تا امنیت بیشتری پیدا کند.

۱۵٫ برج های سوانتی (Svanetian Towers)

جالبترین برج های جهان برج سوانتی شمالی ترین استان گرجستان است

سوانتی شمالی ترین استان گرجستان است، سرزمینی از کشتزارها کشت ذرت، روستاهای کوچک و برج های باستانی. این برج های مشهور برای دفاع در در برابر اقوام شمالی و ریزش بهمن ساخته شد . هر خانواده سوانتی معمولاً برج اختصاصی خویش را داشت. قدیمی ترین برج های سوانتی مربوط به قرن نهم بعد از میلاد میشود .

۱۶٫ برج گالاتا (Galata Tower)

  جالبترین برج های جهان

برج گالاتا، برج سنگی مربوط به قرون وسطی است که در ناحیه گالاتا در استانبول ترکیه قرار دارد.

برج گالاتا، برج سنگی مربوط به قرون وسطی است که در ناحیه گالاتا در استانبول ترکیه قرار دارد. این برج که یکی از برجسته ترین بناهای جذاب شهر است، ۶۷ متر ارتفاع دارد و نوک استوانه ای آن سر به آسمان کشیده است. این برج در سال ۱۳۴۸ بعنوان قسمتی از سنگرکشی دور مستعمره جنوا در قسطنطنیه احداث شد . امروزه رستوران و کافه ای در طبقه ها فوقانی برج وجود دارد که چشم اندازی تماشایی از استانبول و تنگه بسفر ارائه میدهد .
۱۷٫ ابلیسک اکسوم (Axum Stelae)

 جالبترین برج های جهان

اکسوم که در اتیوپی شمالی قرار دارد، پایتخت اولیه امپراتوری اکسوم بود

اکسوم که در اتیوپی شمالی قرار دارد، پایتخت نخست امپراتوری اکسوم بود. اکسوم نیروی دریایی و تجارت تنومندی داشت که از حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد تا هزار سال پس از میلاد بر آن ناحیه حکم‌رانی میکرد . بیش تر بناهای تاریخی اکسومی، ستون یادبود هستند. بلندترین برج ایستاده، ستون یادبود ۲۴ متری سلطان عیزانا است. ستون یادبود ۲۴٫ ۶ متری دیگری که توسط ارتش ایتالیا برداشته شده بود، به اتیوپی بازگردانده گردید و در سال ۲۰۰۸ دوباره نصب شد. تصور میشود این ستون یادبود، سنگ بنای حاکمان باستانی اکسوم است که در آرامگاه هایی زیر آن دفن شده اند.

منبع:بیتوته

 

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=12365

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.