• امروز : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
اخبار امروز : 4
0
6

روشهایی برای شروع یک تغییر سالم

  • کد خبر : 23070
  • 31 تیر 1399 - 18:51
روشهایی برای شروع یک تغییر سالم

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بوفو و بروکلی بخورید یا ساعت ها مدیتیشن کار کنید. سبک زندگی سالم یک روند پیشرو است که پستی و بلندی های خود را دارد ولی همیشه به طرف یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.برای تغییر سالم در زندگی باماهمراه […]

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بوفو و بروکلی بخورید یا ساعت ها مدیتیشن کار کنید. سبک زندگی سالم یک روند پیشرو است که پستی و بلندی های خود را دارد ولی همیشه به طرف یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.برای تغییر سالم در زندگی باماهمراه باشید.

زمانی من هم مانند شما آدم شکست خورده ای بودم. شاید خیلی بدتر از شرایط کنونی تو! یعنی با تمام وجود خودم را بدشانس و نا امید می دیدم. در طی یک هفته کذایی، بدترین اتفاقات عالم برایم رخ داد.

یک هفته مرگبار… تا مدت ها حالم بد بود و سرگردان بودم… خیلی مشکل بود. خیلی… ولی روزی خیلی اتفاقی افتاد و تصمیمی گرفتم. تصمیمی بسیار بزرگ گرفتم که نتایج آنرا در ادامه برایتان بیان می کنم. شما این مطالب را هیچوقت جایی نخوانده و نشنیده اید. این ها نتیجه عملی و کاربردی نحوه روند تغییر در زندگی من بوده که روی تمامی این شیوه های تغییر زندگی کار مطالعه های تکمیلی شده و در این جا بطور خلاصه تقدیم شما می شود.

آیا سبک زندگی سالمی دارید؟

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بوفو و بروکلی بخورید یا ساعت ها مدیتیشن کار کنید. سبک زندگی سالم یک روند پیشرو است که پستی و بلندی های خود را دارد ولی همیشه به طرف یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.

اگر هر تغییر کوچک را هدیه ای ببینید که به خودتان می دهید، برای احترام گذاشتن به جسم، فکر و روحتان، این تغییر کم تر ترسناک و طبیعی تر خواهد بود. همان طور که رقصنده امروزی، مرتا گراهام ذکر می کند،« بدن لباسی مقدس است.» باید با آن این چنین رفتار شود.

تنها در یک روز، تغییرات کوچک بسیار زیادی هست که میتوانید برای دست پیدا کردن به فواید بیشماری که برای سلامتی تان دارند امتحانشان کنید.

یادمان باشد که تصمیم با ماست

اول از همه این که خیلی مهم است بفهمیم انتخاب های زیادی داریم. ما تصمیم می گیریم و ما اجرا می کنیم. پس تصمیم بگیریم که زندگی فوق العاده داشته باشیم و این حقیقت را قبول کنیم که امکان دارد این زندگی قدری متفاوت بنظر برسد؛ هیچ اشکالی ندارد.

زندگی ما مال ماست. ما ۱۰۰٪ خاص و به نوع خودمان بااستعداد هستیم. حق داریم زندگی مان را با کارهایی بگذرانیم که دوست داریم و چیزهایی را تجربه کنیم که به ما لذت می دهد.

ما نعمت ها و استعدادهایی داریم که شاید افراد دیگر از آن بی نصیب باشند. خیلی از روش ها را شاید کسی نتواند مانند ما انجام دهد. ما تنها کسی روی کره زمین هستیم که می توانیم از توانایی هایمان استفاده کنیم! این را همیشه به یاد داشته باشیم. این باعث می شود همیشه بخاطر داشته باشیم که انتخاب های زیادی در زندگی داریم.

start healthy change 1

بهتر زندگی کردن

طوری بخوابید که انگار فردایی وجود ندارد

بدن شما مانند یک ماشین می ماند. یک ماشین زیبا و پیچیده که احتیاج به نگهداری و استراحت دارد. همان طور که کامپیوتر را در پایان روز خاموش می کنید جسم و ذهن تان را هم باید هر شب دوباره شارژ کنید. تحقیقات نشان داده است که یک خواب کافی ذهن را از سمومی که در طول روز ایجاد شده است پاکسازی می کند. به همین علت ۷ یا ۸ ساعت خواب برای سلامت ذهن و جسم لازم است.

کافئین را رد کنید

کافئین روی سیستم عصبی درونی تأثیر می گذارد. به همین علت مصرف قهوه سرعت ضربان قلب را بالا می برد. چنانچه استرس و اضطراب دارید قهوه دردی را درمان نمی کند در عوض با ورزش و مراقبه به خودتان انرژی بدهید.

مطالب خواندنی:  غذاهای دریایی در بارداری: بخوریم یا نخوریم؟

پیش بسوی نوشیدنی های سالم

به تدریج استفاده نوشیدنی های گازدار را کم و به جای آن آب را جایگزین کنید. روزانه باید دست کم یک لیتر آب بنوشید. یک عدد لیموترش یا خیار به بطری آبتان اضافه کنید تا خوشمزه تر شود. چنانچه تمایلی به نوشیدن آب خالی ندارید میتوانید از پودرهای طعم دهنده ی بدون قند استفاده کنید تا آب مزه دار شود.

چای سبز یکی دیگر از نوشیدنی های سالم است که سرشار از آنتی اکسیدان هاست و برای کاهش وزن نیز فوق العاده است. شاید در گام اول از طعم این نوشیدنی خوشتان نیاید ولی بهتر است مصرف آنرا در برنامه ی روزانه تان بگنجانید و آرام آرام به طعم آن عادت کنید. توصیه می کنیم چند قطره لیموترش هم به چایتان اضافه کنید تا خوش طعم تر شده و خواص آن چند برابر شود.

سازگاری را یاد بگیرید

درصورتی که در این دنیا بتوان چیزی را تضمین کرد، آن چیز تغییر است. چیزی که همیشه میتوان بااطمینان گفت این است که امروز با دیروز متفاوت است و فردا با امروز متفاوت خواهد بود. شاید بعضی روزها احساس کنید که همه چیز تکراری است، ولی هرروز تغییرات کوچکی بوجود می آیند.

تنها به زندگی خودتان نگاه کنید. چه قدر با زمانی که ۱۰، ۲۰، ۳۰ ساله بودید فرق کرده اید؟ مطمئنا بدن تان تغییر کرده است ، شاید شغل تان عوض شده باشد، برخی عادت هایتان، دوستان تان و محل زندگی تان. تغییر تنها چیزی است که همیشه جزء ثابت زندگی شما می ماند.

درصورتی که نتوانید سازگار شوید، چیزهای جدید را امتحان کنید، شیوه های جدید، اشخاص جدید و تصمیمات جدید را وارد زندگیتان کنید، عقب می مانید. روشی که دیروز نتیجه بخش بود، ممکن است امروز دیگر تاثیرگذار نباشد. شما میتوانید برنامه ی غذایی دوران کودکی تان را ادامه دهید؟ میتوانید همان قدر که در بچگی فعال بودید، فعالیت کنید؟ مسلما مسوولیت ها و علائق تان هم تغییر کرده اند. این شما هستید که باید با محیط جدید، نقش جدید و ظاهر جدید تان سازگار شوید و به جایی که می خواهید برسید.

عادت های تغذیه ای شما باید چه تغییراتی کنند؟ عادت های ورزشی تان؟ سبک زندگی تان چطور؟

آب بیشتری بنوشید

این امری واضح است که نوشیدن آب برای ما ضروری است اما نکته قابل توجه این است که یکی از مسائل اساسی برای داشتن سبک زندگی سالم نوشیدن آب کافی است. طبق تحقیقات انجام شده هر مرد باید در روز ۳٫۰۱ لیتر و هر خانم در روز ۲٫۲۱ لیتر آب بنوشند. البته گاهی اوقات ممکن است برخی افراد به آب بیشتری نسبت به این مقدار نیاز داشته باشند چراکه ممکن است بدن آن ها تحت شرایطی خاص مثل فعالیت زیاد، دمای بالای محیط و یا دلایل دیگر آب زیادی را از دست بدهد.

لازم به ذکر است بدن انسان متشکل از حدودا ۶۰درصد آب است از همین جهت هیدراته بودن بدن یا به عبارت دیگر تامین آب مورد نیاز برای سلول های بدن در طول روز بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین سعی کنید صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب حداقل نیم لیتر آب بنوشید چرا که در بدن شما در طول شب دهیدراته شده است. سپس یک برنامه ریزی برای مابقی روز خود داشته باشید تا آب کافی به بدن خود برسانید. همچنین می توانید هرجا که می روید یک بطری آب نیز همراه خود داشته باشید تا از دهیدراته شدن بدن خود جلوگیری نمایید.

مطالب خواندنی:  آیا شیرهای کم‌چرب به آب بسته می‌شود؟!

چرا می خواهم احساس خوبی نسبت به خودم داشته باشم؟ چون وقتی حس خوبی نسبت به خودم دارم، اعتمادبه نفسم بالا می رود.

چرا می خواهم اعتماد به نفس خود را بالا ببرم؟ چون وقتی اعتمادبه نفسم بالاست، کنترل بهتری روی اوضاع دارم و راحت تر می توانم برای رسیدن به اهداف زندگی ام تلاش کنم.

به ندای درونی تان گوش دهید

وقتی می خواهید تصمیم های بزرگ بگیرید به احساس درون تان توجه کنید. بدن ما نیازهای مان را قبل از این که بدانیم به ما گوشزد می کنند. اگر خسته هستید استراحت کنید. اگر نیاز به سفر دارید سفر کنید. از خودتان بپرسید چرا اکنون احساس خوبی ندارید؟ البته این کار نیاز به تمرین دارد. برای این کار از تمام چیزهایی که شما را به چالش می اندازند دور شوید. به خودتان کمی فرصت بدهید و درباره احساس تان صادق باشید. با این کارها می دانید که به چه چیزهایی نیاز دارید فقط کافی است کمی آرام پیش بروید تا بتوانید صدای درون تان را بشنوید.

کمتر بنشینید

هر چقدر زمان نشستن افراد افزایش پیدا کند شانس مردن آن ها نیز افزایش خواهد یافت و این یک حقیقت غیر قابل انکار است. تحقیقات نیز این قضیه را ثابت کرده اند که افرادی که بیشتر می نشینند و فعالیت بدنی زیادی ندارند از شانس بیشتری برای مردن برخوردارند. حتی اگر ورزش می کنید اما ساعات زیادی را می نشینید باز هم سبک زندگی ناسالمی دارید. بنابراین بهتر است که از یک زمان سنج برای خود استفاده کنید تا بعد از هر ۲۵ دقیقه نشستن به شما یادآوری کند که باید از جای خود برخواسته و ۵ دقیقه تحرک داشته باشید.

شفاف باشید

مثل شیشه. اگر ندانید کجا می خواهید بروید نمی توانید به آنجا برسید. الان کجا هستید؟ کجا می خواهید باشید؟ چه کار باید انجام دهید؟ خودتان را درگیر« چطور» نکنید. درعوض از خودتان بپرسید« چرا». هدف تان هرچه هست، هر کاری که می خواهید انجام دهید، هر چیزی که خواستارش هستید، اول برای خودتان مشخص کنید که چرا این کار را انجام می دهید و چرا برای تان اهمیت دارد. اگر عضله سازی، کاهش وزن یا پیدا کردن شغل دلخواه تان هدف شماست، اول علت آن را برای خودتان روشن کنید. یک نمونه از پیداکردن جواب« چرا»:

« می خواهم وزن کم کنم»

چرا می خواهم وزن کم کنم؟ چون می خواهم بتوانم لباس های سایز کوچک تر بپوشم.

چرا می خواهم لباس های کوچک تر بپوشم؟ چون فکر می کنم با آن لباس ها بهتر به نظر می رسم.

چرا می خواهم بهتر به نظر برسم؟ چون وقتی ظاهرم خوب است، احساس بهتری نسبت به خودم دارم.

چیزهای جدید یاد بگیرید

یادیگری باعث شادی، عمر طولانی تر و موفقیت های بیشتر در زندگی می شود. اگر می خواهید از کم شروع کنید به طورمثال از روی فیلم های یوتیوب بافتنی یاد بگیرید. اما اگر فکر بزرگ تری دارید به عنوان مثال در کلاس های آموزشی ۳ ماهه شرکت کنید. هر چه که یاد بگیرید چه کوچک و چه بزرگ ذهن تان را جوان و باهوش نگه می دارد.

رسانه های منفی را از زندگی تان حذف کنید

دزدان وقت را در زندگیتان دستگیر کرده و اجازه ندهید همیشه و هر شبانه روز ساعاتی را بیهوده و بی نتیجه از دست بدهید.

پیشنهاد ویژه ما برای شما:۱۶ قانون موفقیت ناپلوئن هیل( فیلم بدون سانسور)

هر ساعت شما چقدر می ارزد؟

” هر ساعت” از وقت من به اندازه” یک ساعت زندگی” ارزش دارد و هرگز اجازه نمیدهم با تلویزیون و یا گردهمایی های بیهوده تلف شود. شاید باورتان نشود ولی من بسیاری مواقع حتی در دستشویی مطلبی میخوانم. عزیزان دیدن” اخبار” چیزی جز دریافت حجم عظیمی از انرژی های مختلف منفی نیست.

مطالب خواندنی:  با فشار دکمه چرت زدن جانتان را نجات دهید

چند بار باید بشنویم که افرادی را در فلان جای کره زمین کشتند و در جای دیگر یکی از سرطان مرد و سیل و زلزله مردم را بی خانمان کرد و لایه ازون سوراخ شد و داعش فیلم جنایت های جدیدش را پخش کرد و … نگران بیخبر ماندن نباشید، همه ما دوستان خوبی داریم که حتما در طول روز خبرها را به ما خواهند رساند. عده ای اصلا لذت میبرند که شما خبری را ندانید و ایشان مقام اول اطلاع رسانی به شما را کسب کنند. ما در طول روز در معرض هجوم خبرهای مختلف هستیم و گریزی هم نیست.

اگر می خواهید اطمینان کسب کنید، سری به آمار تعداد سایت های خبر رسان و رتبه آن ها در میان کل سایت های ایرانی بزنید. حتما تعجب خواهید کرد. یکی از بهترین کارهایی که برای شروع یک تغییر بزرگ در زندگی ام انجام دادم ذخیره روزانه زمانم، با امتناع از تماشای تلویزیون و فرار از عادت تماشا و تحلیل خبرهای مهم بود. من عاشق فیلمهای سینمایی امریکایی بودم. اما متوجه چیزی شدم.

چقدر از این فیلمها چیز مفید می اموزیم. چقدر داستان و آموزه های آن ها در ذهن می ماند؟ دوست عزیز، شما چقدر در روز و بعد در هفته، ماه و سال فیلم و تلویزیون میبینید؟ اگر حساب سرانگشتی کنید، حتما وحشت خواهید کرد. من برای مراجعی محاسبه کردم. بر اساس اطلاعاتی که خودش داد، ایشان به اندازه زمان لازم برای تحصیل در یک ترم دانشگاهی، در طول سال وقت تلف شده داشت.

دوست عزیز، چقدر زمان در تلگرام و اینستاگرام و کانالهای مختلف صرف می کنید؟

آیا میدانید، این زمانها را اگر صرف خواندن کتاب میکردید، متخصص کشوری و جهانی زمینه کاری خود می شدید! حتما تحقیقات مختلف در این موضوع را بارها در کانال ما( روانشناسی موفقیت) خوانده اید. آمار تکان دهنده نیست! وحشتناک است! فقط مربوط به ایران نیست! تعداد مردم دنیا را تنها در یک ساعت وقت تلف شده روزانه بررسی بکنید، اگر دو یا ۵ ساعت باشد ببینید چه تعداد نفر ساعت وقت روزانه تلف میشود؟ این همه وقت که همه میگویند گویا طلا هم هست را چرا دور میریزیم؟؟؟

من این زمان ها را با سرگرمی جدید و مورد علاقه ام یعنی خواندن کتاب های pdf و گوش کردن به کتابهای صوتی جایگزین کردم. برای سال ها قادر به خواندن کتاب های زیادی نبودم زیرا چشمانم از خواندن خسته می شد بعد شروع کردم به خواندن بر روی صفحه نمایش گوشی که بسیار برای چشمانم راحت تر و روشن تر بود.

مانند این بود که برای اولین بار خواندن را کشف می کردم. شروع به خواندن همه کتاب های خوب موجود از جمله کتاب فکر کن تا پولدار شو و کتاب های شگفت انگیز کار آفرینی و جذب معنویات کردم. این رسانه های منفی را با کتاب های مثبت خارق العاده ای جایگزین کنید. من این کار را کردم و الان در طول شبانه روز برعکس افراد دیگر که ۲۴ ساعت در اختیار دارند، من گاهی تا ۳۰ ساعت وقت دارم.

منبع:بیتوته

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=23070

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.