گیره رباتیک خرطومی سنگین‌ترین اشیا را بلند می‌کند

0
93
گیره رباتیک خرطومی سنگین‌ترین اشیا را بلند می‌کند

محققان استرالیایی با الهام از خرطوم فیل گیره ای رباتیک تولید کرده‌اند که علیرغم ابعاد کوچک می‌تواند سنگین‌ترین اشیا را به راحتی از زمین بلند کند.

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از  مهر: برخی حیوانات از توانایی منحصر به فردی برای بلند کردن اشیای بسیار سنگین و بزرگ‌تر از وزن خود برخوردارند که از جمله آنها می‌توان به مورچه، اختاپوس و آفتاب پرست اشاره کرد. خرطوم فیل نیز ساختار ویژه ی دارد که به همین منظور قابل استفاده است.

ربات خرطومی از انعطاف و قابلیت تاشدن منحصر به فردی برخوردار است و با دربرگرفتن اشیای مختلف آنها را تا محل مدنظر حمل می‌کند. ربات یادشده که به شکل یک گیره طراحی شده می‌تواند با دقت به شیء مدنظر بچسبد و با ثبات کافی آن را در مسافتی قابل توجه حمل کند. در واقع این ربات از ترکیبی از قدرت، توان لمس بالا و حساسیت منحصر به فرد برخوردار است.

خرطوم فیل دارای حدود ۴۰ هزار عضله است و این ربات اگر چه همان تعداد عضله ندارد، اما برای تولید آن از الیاف نرم و سیستم‌های هیدرولیک مینیاتوری استفاده شده که در برگرفتن اشیا در ابعاد و وزن‌های مختلف را تسهیل می‌کند. ربات یادشده به اندازه کافی باهوش است که برای بلند کردن اشیایی دارای دسته و گیره و غیره از همان بخش استفاده کند.

حسگرهای این ربات ۱۵ برابر بیشتر از ربات‌های عادی حساس هستند و بر همین مبنا محل مناسب برای گرفتن و بلند کردن اشیا را انتخاب می‌کنند تا از آسیب رسیدن به آنها خودداری شود. ربات خرطومی که تنها ۸.۲ گرم وزن دارد می‌تواند اشیایی را بلند کند که حداکثر ۱.۸ کیلوگرم وزن داشته و در مجموع ۲۲۰ برابر خود آن وزن دارند. انتظار می‌رود مدل تجاری این ربات ظرف ۱۲ تا ۱۶ ماه آینده عرضه شود.

مطالب خواندنی:  هوش مصنوعی حملات هکری صوتی را ناکام می‌گذارد

منبع: نیواطلس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید