تشخیص سرطان پوست با کمک دوربین تلفن همراه!

0
12
تشخیص سرطان پوست با کمک دوربین تلفن همراه!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که شاید بتوان مشکلات پوستی از جمله سرطان پوست را با کمک دوربین تلفن همراه پیش‌بینی کرد.

 پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که یک فناوری استاندارد تلفن همراه می‌تواند به عکسبرداری از زخم‌های پوست کمک کند و یک ابزار تشخیصی دست‌یافتنی برای بررسی سرطان پوست باشد.

زخم‌های پوستی معمولا مجموعه‌ای از رنگ، اندازه و عدم تقارن را در بر دارند که کمک می‌کنند تا تفاوت‌های میان زخم‌های معمولی و بدخیم مشخص شود.

پژوهشگران در این پروژه، با استفاده از دوربین تلفن همراه، دو “درموسکوپ”‌(dermatoscope) ارائه داده‌اند که در آنها از الگوریتم‌های پردازش تصویر استفاده شده است. درموسکوپ، ابزاری است که به بررسی زخم‌های پوست کمک می‌کند. این ابزارها طی بررسی‌ها توانستند مشکلات پوستی نشان‌دهنده ملانوما و قرمزی معمولی پوست را از هم تفکیک کنند.

“برین پوگ”(Brian Pogue)، استاد مهندسی “کالج دارتموث”(Dartmouth College) آمریکا و همکارانش نشان دادند که استفاده از یک دوربین تلفن همراه برای عکسبرداری از زخم‌های پوست می‌تواند کارآیی و تاثیر تشخیص زخم‌های پوست را بهبود ببخشد.

پوگ گفت: عملکرد ابزار در تشخیص سرطان‌های پوستی، بسیار مهم است. ما با استفاده از دوربین‌ تلفن همراه در این پروژه توانستیم گام‌های مهمی را در طراحی یک روش جدید معرفی کنیم که شاید به تشخیص ساده و دقیق منجر شوند.

وی افزود: اگرچه همیشه راه‌هایی برای کار کردن سیستم‌های تصویربرداری پزشکی وجود دارد اما موفقیت تجاری این کارها اغلب بیش از اندازه هزینه در پی دارد. ابزارهای تصویربرداری می‌توانند آنقدر پیچیده باشند که به راحتی مورد قبول قرار نگیرند. این پلتفرم جدید، هم هزینه کمی دارد و هم استفاده از آن ساده است؛ در نتیجه می‌تواند به ارائه ابزار تشخیصی ساده و دقیق کمک کند. این پلتفرم، یک نوآوری به شمار می‌رود که می‌تواند به سادگی مورد استفاده بالینی قرار بگیرد.

این پژوهش، در “Journal of Biomedical Optics” به چاپ رسید.

منبع: ایسنا و  فیز،

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید