• امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
اخبار امروز : 0
0
4

شبح مرگ یا رد خون؟ | تحلیل و بررسی گیم پلی جدید Ghost of Tsushima

  • کد خبر : 17030
  • 31 اردیبهشت 1399 - 21:48
شبح مرگ یا رد خون؟ | تحلیل و بررسی گیم پلی جدید Ghost of Tsushima

حال که به آخرین روزهای نسل هشتم نزدیک می شویم و چیزی به شروع نسل نهم نمانده است، عناوین محدودی هستند که در چند وقت آینده، مخاطبان برای تجربه آنها به شدت روزشماری می کنند. به نوعی باید گفت سه بازی Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima و The Last of Us Part II, سه ورق […]

حال که به آخرین روزهای نسل هشتم نزدیک می شویم و چیزی به شروع نسل نهم نمانده است، عناوین محدودی هستند که در چند وقت آینده، مخاطبان برای تجربه آنها به شدت روزشماری می کنند. به نوعی باید گفت سه بازی Cyberpunk 2077, Ghost of Tsushima و The Last of Us Part II, سه ورق آخر کتاب نسل هشتم کنسول ها به شمار می آیند. یه عنوانی که انتظارات بسیار زیادی از آنها وجود دارد و به نظر می رسد بازی سال ۲۰۲۰ نیز احتمال بسیار فراوان یکی از این سه بازی باشد.
چندی پیش بود که پس از مدت ها انتظار، بالاخره شاهد گیم پلی مفصل و کاملی از عنوان Ghost of Tsushima بودیم. تا پیش از این تنها یک نمایش گیم پلی، چند تریلر کوتاه و اطلاعات کمی از این عنوان در دسترس بود اما با انتشار این تریلر طولانی، اطلاعات زیادی از این عنوان بدست آمد. در ادامه به بررسی و تحلیل گیم پلی مذکور پرداخته و نکات مهم آن را استخراج می کنیم. با من و گیمفا همراه باشید.

https://dl.greenbeautymag.com/2020/05/17-01-57-GhostofTsushima-4-1024x576-1-e1589978280829.jpg

با من و گیمفا همراه باشید…

شبح مرگ یا رد خون
همانند بسیاری از عناوین جهان آزاد دیگر، بازیبازان کاملا در نحوه پیشروی و از یین بردن دشمنان آزاد هستند. خود سازندگان دو روش اصلی پیشروی در بازی را Ghost و Samurai نام گذاری کرده اند. که در واقع همان دو روش مخفی کاری (Stealth)و یا نبرد مستقیم  (Direct Approach) هستند. در طول گیم پلی بازی شاهد قسمت های مختلفی از هر دو نوع پیشروی بودیم.
از حالت مخفی کاری، و یه اصطلاحا پیشروی به مانند یک روح و شبح شروع می کنیم. جزیره سوشیما، پر است از پایگاه و کمپ های مغول ها. برای پاکسازی این مناطق و پایگاه ها، یکی از روش ها، پیشروی به صورت مخفی کارانه و با جلب کمترین توجه ممکن است. نحوه قرارگیری دشمنان هر پایگاه، مسیر حرکت آنها و موارد دیگر همگی به نحوی طراحی شده اند که از صفر تا صد، امکان مخفی کاری را برای بازیباز فراهم سازند. در واقع شما می توانید مانند یک روح مرگبار وارد پایگاه شوید، تک تک دشمنان را از پای درآورید و مأموریت خود را به انجام برسانید.
البته مخفی کاری بازی به صورت خشک و خالی نبوده و فقط به کشتن تک به تک دشمنان خلاصه نمیشود. بلکه ابزار ها و سلاح های مختلفی نیز در اختیار شما قرار دارد که استفاده هوشمندانه و درست از این امکانات به شما در پیشروی به صورت شبح بسیار کمک می کند. برای مثال در تریلر اخیر دیدیم که Jin توانایی پرتاب Firecracker یا همان ترقه را داراست. با پرتاب Firecracker به نقطه مورد نظر، به علت سر و صدا و نور ایجاد شده توجه دشمنان جلب شده، و این امر یا می تواند به شما در عبور از قسمت های خاص کمک کند، یا امر مخفی کاری را تسهیل سازد.
دیگر وسیله مورد استفاده، کمان Jin است. به استناد تریلر بازی، به نظر می رسد دو نوع کمان در بازی وجود دارد. Half Bow و Long Bow. کمانی که در بخش مخفی کاری بیشتر کارآمد است Long Bow است چرا که با دقت یسیار بالای خود، می تواند کشتن دشمن با یک تیر دقیق را تضمین سازد.بهترین راه مقابلع با برخی دشمنان کماندار بازی، یا برخی نگهبان ها که وجود و حضور آنها دردسر ساز است و از طرفی امکان کشتن آنها از فاصله ی نزدیک وجود ندارد، استفاده از Long Bow است چرا که بدون سر و صدا و با دقت بالا، هدف را از پای در می آورد.
از طرف دیگر Grappling hook نیز در برخی لحظات و سناریو ها می تواند بسیار کارآمد باشد. چرا که استفاده از آن به Jin کمک می کند تا به سقف ساختمان ها و برخی ارتفاع های بلند دسترسی پیدا کند. حضور در ارتفاعات یا سقف ساختمان ها هم به شما کمک می کند اطلاعاتی از تعداد و موقعیت دشمنان و وضعیت کلی آنها بدست آورید، و هم اینکه برنامه حملات بعدی خود را بریزید.

همچنین می دانیم که در بازی امکان استفاده از Smoke bomb نیز وجود دارد هر چند در تریلر بازی شاهد استفاده از بنی دودزا نبودیم. بدیهی است که پرتاب بمب های دودزا، در شرایطی که تعداد دشمنان زیاد است می تواند بسیار کارآمد باشد و موقعیت مناسب حمله یا گیج کردن دشمنان را فراهم سازد.
در کل  موفقیت در بخش مخفی کاری، تا حد زیادی وابسته به استفاده درست از ابزار های موجود، و پرهیز از اشتباهات است.
حالت دوم که می توان در بازی پیشروی کرد، Samurai است. مانند یک سامورایی، خشن، شجاع و نترس. در کل اصل مبارزه در این حالت بر اساس جنگ رو در رو و مستقیم است که در این حالت شما خود را در محاصره چندین دشمن خواهید یافت. در اینجا باید به مهم ترین ویژگی میارزات بازی Ghost of Tsushima اشاره کنم. مبارزات بازی، بر خلاف اکثر عناوین اکشن شمشیری بر پایه حملات سریع و پرتعداد طراحی نشده بلکه در این جا صبر و دقت حرف اول را می زند. در بسیاری از لحظات، به جای حمله مستقیم، شما می بایست منتظر دشمن بمانید تا او حرکت اول را انجام داده و به سمت شما حمله ور شود. در اینجا مکانیزمی مانند Parry وجود دارد که به نظر می رسد شما با فشردن دکمه مناسب، می توانید تنها با یک ضربع سریع دشمن را از پای در آوردید. آنطور که به نظر می رسد، تمامی دشمنان معمولی و Basic بازی را می توان از طریق این ضد حمله و ضربه سریع تنها با یک ضربه از پای درآورد. در کل مبارزات Ghost of Tsushima آنچنان ریتم سریع و تندی ندارند و دشمنان نیز هنگامی که شما را محاصره می کنند، به طور همزمان و با سرعت بالا به شما حمله نمی کنند بلکه به صورت نوبتی و یک به یک به سمت شما می آیند. باید گفت این مسأله واقع گرایانه نیست و یادآور برخی مبارزات عناوین قدیمی مانند Assassin’s Creed Revelation است با این حال این روش مبارزه به شما این امکان را می دهد که تک به تک دشمنان را با استراتژی و به طرز مناسب از پای درآورید.
البته همه ی دشمنان بازی با شمشیر، نیزه و دیگر سلاح های نزدیک به شما حمله نمی کنند و برخی از آنها کماندار بوده و در کل سعی می کنند همواره فاصله با شما ایجاد کرده و با تیراندازی شما را از پای درآورند. البته همانطور که در این تریلر ها دیدین. این تیراندازی ها آنچنان شما را به دردسر نخواهد انداخت چرا که می توانید آن تیر ها را Block کرده و با شمشیر آنها را بشکنید.
همچنین در تریلر دیدیم که می توانید دشمنان را به مبارزه و یا همان Standoff نیز دعوت کنید و مبارزه بطلبید. در کل اگر آنچنان رابطه خوبی با مخفی کاری و پیشروی بی سر و صدا ندارید، پس به دل دشمن بزنید و حمامی از خون به راه بیاندازید!
قبل تر گفتم که دو نوع کمان در بازی وجود دارد. کاربرد Long Bow را در بخش مخفی کار توضیح دادم. اما Half Bow کمانی است که در طول مبارزه مستقیم به کمک شما خواهد آمد. این کمان بر خلاف Long Bow دقت کمتری دارد اما تیراندازی با آن به مراتب سریعتر است و به همین دلیل اگه زمان بندی درستی داشته باشید، حتی هنگام مبارزه علنی و مستقیم هم امکان استفاده از این کمان وجود دارد.
در پایان این بخش باید بگویم در نهایت همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد. می خواهید Jin شبحی مرگبار باشد یا سامورایی دلیر؟ البته باید گفت لزوما نباید فقط یک طرز پیشروی را انتخاب کنید و می توانید به صورت ترکیبی بازی را پیش ببرید. یعنی به عنوان مثال در ابتدا چند دشمن اول را به صورت مخفی کاری و با ابزار موجود از پای درآورید و سپس به صورت علنی باقی دشمنان را نابود سازید.

https://dl.greenbeautymag.com/2020/05/17-03-10-ghost-of-tsushima-ps4-gameplay-e1589978211798.jpg

همانند بسیاری از عناوین جهان آزاد دیگر، بازیبازان کاملا در نحوه پیشروی و از یین بردن دشمنان آزاد هستند. خود سازندگان دو روش اصلی پیشروی در بازی را Ghost و Samurai نام گذاری کرده اند. که در واقع همان دو روش مخفی کاری (Stealth)و یا نبرد مستقیم  (Direct Approach) هستند. در طول گیم پلی بازی شاهد قسمت های مختلفی از هر دو نوع پیشروی بودیم. در پایان این بخش باید بگویم در نهایت همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد. می خواهید Jin شبحی مرگبار باشد یا سامورایی دلیر؟ البته باید گفت لزوما نباید فقط یک طرز پیشروی را انتخاب کنید و می توانید به صورت ترکیبی بازی را پیش ببرید. یعنی به عنوان مثال در ابتدا چند دشمن اول را به صورت مخفی کاری و با ابزار موجود از پای درآورید و سپس به صورت علنی باقی دشمنان را نابود سازید

جزیره سوشیما، زیر پای شما
بد نیست کمی در مورد دنیای بازی و ویژگی های آن نیز صحبت کنیم. اولین نکته جالب که در تریلر اخیر به آن پی بردیم، این است که نقشه و دنیای بازی از Undiscovered Locations ها استفاده می کند. در کل نقشه های عناوین جهان آزاد دو حالت کلی دارد. دسته اول آن نقشه هایی هستند که پر هستند از مناطق کشف نشده و Undiscovered Locations که این بخش ها با علامت سوال در نقشه مشخص شده اند. اکتشاف این مناطق و انجام Objective های مربوط آن ها می تواند جوایز و منابعی به همراه داشته باشد و همچنین پیدا کردن Collectibles ها نیز در این حالت کمی راحت تر است و بزرگترین ویژگی مثبت این گونه نقشه ها این است که شما می دانید هر گونه اکتشاف و حسن و جو و Exploration, می تواند جوایز و دست آورد های ارزشمندی را برای شما به ارمغان بیاورد. بهترین مثال برای این نقشه های عنوان The Witcher 3 و نسخه های اخیر Assassin’s Creed هستند. دسته دوم نقشه ها آن نقشه هایی هستند که ساختمان ها، غار ها و در کل مناطق مختلف نقشه علامت گذاری نشده اند و حتی اگر در آنها آیتم و منابع وجود داشته باشد، هیچگونه Objective یا جایزه ای برای اکتشاف وجود ندارد. بهترین مثال در این زمینه نقشه عنوان Days Gone است‌. خوشبختانه Ghost of Tsushima حالت اول را داراست و در آن مناطق و بخش های مختلف با علامت سوال مشخص شده اند و به نظر می رسد هر بخش Objective ها و جوایز مختص خود را نیز داراست.
توجه به کوچک ترین جزییات و اتفاقات نیز بسیار در گردش اهمیت دارد. مانند رد دودی در افق، دنبال کردن یک روباه و آثار و نشانه های مختلف دیگر. دنبال کردن این اتفاقات و نشانه های نیز می تواند برخی رازهاو مکان های مخفی را افشا کرده و آزاد سازد.
در پایان این بخش، باید به باد راهنما یا همان Guiding Wind نیز اشاره کنم. پس از انتخاب مقصد و ایجاد Waypoint, دیگر لازم نیست مداوم نقشه را چک کنید تا مطمئن باشید در مسیر درست قرار دارید. بلکه مسیر باد به شما راه درست و دقیق را نشان می دهد. در واقع Guiding Wind حکم GPS در این عنوان را داراست! احتمالا باد راهنما ویژگی های بیشتری نیز داشته باشد که باید تا زمان عرضه برای اطمینان از این موضوع صبر کرد.
در پایان به بخش شخصی سازی بازی یا همان Customization نیز اشاره می کنم. همانطور که در نمایش گیم پلی دیدین، امکان شخصی سازی زره و کلاه Jin در بازی وجود دارد که البته نکته خاص و مهمی به شمار نمی‌آید چرا که این قابلیت های شخصی سازی و ارتقاء وسایل و تجهیزات در تمامی عناوین Open World در سبک های مختلف وجود دارد. تنها به این نکته اشاره می کنم که انتخاب زره و تجهیزات نیز تا حد زیادی به شیوه پیشروی شما بستگی داد چرا که برخی وسایل و Armor ها دارای ویژگی های مثبتی برای تسهیل مخفی کاری هستند در حالی که دیگر وسایل Attributes هایی دارند که نبرد مستقیم را راحت تر می سازند. همچنین در گیم پلی بازی دیدیم که با چیدن و بدست آوردن گل های رنگی امکان تغییر رنگ زره و وسایل مربوطه وجود دارد. همچنین در بازی آیتمی به نام Charm وجود دارد که هر Charm قابلیت و ویژگی خاصی دارد و شما با Equip کردن Charm مورد علاقه، به امتیاز و ویژگی آن دست خواهید یافت.
در پایان باید گفت عنوان Ghost of Tsushima پتانسیل بالایی برای کسب موفقیت دارد. البته هر گونه قضاوت و پیش داوری در مورد این عنوان نیز غیرعقلانی و عجولانه است چرا که فاکتور های متعددی در موفقیت یا عدم موفقیت یک عنوان نقش دارند. باید دید آیا Ghost of Tsushima می تواند انتظارات گسترده طرفداران را برآورده سازد یا خیر…

https://dl.greenbeautymag.com/2020/05/17-02-25-3671484-2020051413113208-e1589978244713.jpg

در اینجا باید به مهم ترین ویژگی میارزات بازی Ghost of Tsushima اشاره کنم. مبارزات بازی، بر خلاف اکثر عناوین اکشن شمشیری بر پایه حملات سریع و پرتعداد طراحی نشده بلکه در این جا صبر و دقت حرف اول را می زند. در بسیاری از لحظات، به جای حمله مستقیم، شما می بایست منتظر دشمن بمانید تا او حرکت اول را انجام داده و به سمت شما حمله ور شود. در اینجا مکانیزمی مانند Parry وجود دارد که به نظر می رسد شما با فشردن دکمه مناسب، می توانید تنها با یک ضربع سریع دشمن را از پای در آوردید. آنطور که به نظر می رسد، تمامی دشمنان معمولی و Basic بازی را می توان از طریق این ضد حمله و ضربه سریع تنها با یک ضربه از پای درآورد. در کل مبارزات Ghost of Tsushima آنچنان ریتم سریع و تندی ندارند و دشمنان نیز هنگامی که شما را محاصره می کنند، به طور همزمان و با سرعت بالا به شما حمله نمی کنند بلکه به صورت نوبتی و یک به یک به سمت شما می آیند. باید گفت این مسأله واقع گرایانه نیست و یادآور برخی مبارزات عناوین قدیمی مانند Assassin’s Creed Revelation است با این حال این روش مبارزه به شما این امکان را می دهد که تک به تک دشمنان را با استراتژی و به طرز مناسب از پای درآورید

در ادامه نگاهی به برخی از انتظارات از Ghost of Tsushima می اندازیم…

مطالب خواندنی:  اپل سرویس موسیقی کلاسیک پرایم فونیک را خریداری کرد

۱-روایت منسجم و منطقی، ریتم مناسب و پرداخت خوب شخصیت ها

صادقانه نگاه کنیم، تقریبا نود و نه درصد فیلم ها، سریال ها و بازی هایی که امروزه شاهد آنها هستیم، از لحاظ کلیت داستان کلیشه ای هستند. مواردی مانند انتقام، فداکاری، عشق، فریب، خیانت و … مواردی هستند که به دفعات زیاد در فیلم ها و بازی ها تکرار می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه بسیار به ندرت شاهد اثری هستیم که داستانی داشته باشد که در نوع خود قبلا به آن پرداخته نشده باشد. با این حال گاها از دل همین مفاهیم کلیشه ای، شاهد برخی از با کیفیت ترین و تاثیر گذارترین داستان ها و روایت ها هستیم. مانند آنچه در Red dead redemption 2, The Last Of Us, Walking Dead و عناوین مختلف دیگر دیده ایم. این قضیه در مورد Ghost of Tsushima نیز صدق می کند و پرداختن به موضوع آزادی خواهی، اصلا و ابدا داستانی جدید و منحصر بفرد محسوب نمی شود. اما این مسأله دیگر اهمیت ندارد. آنچه اهمیت دارد این است از دل همین کلیشه، سازندگان و نویسندگان چه چیزی را خلق می سازند. اولین انتظاری که به شخصه از بخش داستانی بازی دارم، یک روایت منسجم و منطقی است. صادقانه بگویم انتظار یک داستان بی نظیر و شاهکار را ندارم، اما با این وجود مطمئنم به لطف حال و هوا و اتمسفر بازی، داستان بازی حداقل پتانسیل ارائه یک داستان منسجم و خوب را دارد. مورد بعدی ریتم اتفاقات و وقایع بازی است. چیزی که در برخی عناوین جهان آزاد، به شدت کند و آرام است تا حدی که تا حد بسیار زیادی هیجان و اشتیاق را از بازیباز می گیرد. امیدوارم ریتم و سیر اتفاقات، در حد تعادل برقرار شود. و مورد آخر مربوط به شخصیت پردازی است. جیزی که شاید بتوان به جرأت گفت امروزه در بسیاری عناوین مهم ترین بخش داستان بازی محسوب می شود. پرداخت مناسب شخصیت ها، به خصوص پروتاگونیست و آنتاگونیست اصلی، می تواند به شدت به مخاطب کمک کند تا راحت تر با بازی و اتمسفر آن ارتباط برقرار کند و با ایجاد حس همذات پنداری، باعث نزدیک تر شدن مخاطب به بازی شود. در بین شخصیت ها نیز بلاشک پرداخت شخصیت Jin Sakai و همچنین پرداخت شخصیت منفی یا شخصیت های منفی اصلی، بیش از بقیه اهمیت دارند. باید دید به طور کلی بخش داستانی بازی از جوانب مختلف چگونه از آب در می آید.

مطالب خواندنی:  تصاویر زنده گوشی میان‌رده ال جی Q92 لو رفت

۲-حداقل بودن مشکلات گرافیکی و فریم ریت ثابت

مشکل افت فریم متاسفانه در برخی عناوین جدید و امروزی تبدیل به یک کابوس شده است. هر جقدر گیم پلی بازی لذت بخش باشد، گرافیک هنری بازی چشم نواز باشد و بازی ارزش هنری بالایی داشته باشد، تا وقتی که با مشکلات گرافیکی و خصوصا افت فریم های شدید دست و پنجه نرم کند،هیچگاه نمی تواند انتظارات را برآورده سازد. چنین بازی مانند مرغ یا ماهی خوشمزه و لذیذ است که با وجود طعم عالی، پس از هر لقمه استخوان آن دهان شما را اذیت می کند یا در گلوی شما گیر می کند و اجازه لذت بردن از غذا را نمی دهد. امیدوارم Ghost of Tsushima در وهله اول بتواند به فریم ثابت دست یابد و آن را حفظ کند، و در وهله ی بعدی مشکلات گرافیکی آن در سطح حداقل وجود داشته باشد. چون بسیار حیف است عنوانی با این پتانسیل، قربانی مسائل فنی و مشکلات گرافیکی شود.

۳-مراحل فرعی جذاب و متنوع

یکی دیگر از بزرگترین مسائلی که عناوین جهان آزاد مدام با آن دست و پنجه نرم می کنند، مربوط به مراحل فرعی و فعالیت های جانبی است. هر چند تمامی بازی های Open World تعدادی مراحل فرعی یا فعالیت های جانبی را در اختیار بازیبازان قرار می دهند، باید اذعان کرد تنها درصد بسیار کمی از آن ها کیفیت مناسبی دارند و انتظارات را برآورده می سازند. در بسیاری از بازیها، حتی عناوین بزرگ، شاهد مراحل فرعی اغلب تکراری، پوچ، کوتاه و گاها بسیار غیر منطقی هستیم که این حس را به شما منتقل می سازند که فقط برای پرکردن جهان بازی در بازی قرار گرفته اند. از نسخه های مختلف Assassins creed گرفته، تا عنوانی مانند Marvel Spider Man, شاهد نقص ها و کمبود هایی در زمینه مراحل فرعی هستیم. به شخصه امیدوارم سازندگان از پتانسیل بازی در بخش محیط و جهان بازی، نهایت استفاده را ببرند و مراحل فرعی جذاب و جالب، با پیش زمینه های داستانی مناسب خلق سازند. البته در پایان خروجی کار هر چیزی می تواند باشد.

مطالب خواندنی:  نگاهی اجمالی به الجی V50 ThinQ

۴-المان های نقش آفرینی

ممکن است برخی از شما خوانندگان عزیز با این نکته موافق نباشید، اما در یکی دوسال اخیر المان های نقش آفرینی در بسیاری از عناوین دیده می شوند و اغلب، رنگ و بویی جذاب و متفاوت به بازی می بخشند. از آخرین نسخه Assassins creed گرفته، تا شاهکار سانتا مونیکا، یعنی God of War, شاهد استفاده از المان ها و ویژگی‌های پررنگ نقش آفرینی بوده ایم. حال چه در قالب مهارت ها و توانایی های قابل دسترس مختلف، و چه در قالب سیستم سلاح و دسته بندی بر اساس کیفیت یا رنگ. البته هنوز هیچ گونه خبری از وجود یا عدم وجود این المان های نقش آفرینی در Ghost of Tsushima در دست نیست. اما به شخصه فکر می کنم المان های نقش آفرینی رایج، می تواند به خوبی در دل بازی جای بگیرد و بازی را جذاب تر از پیش کند. البته این چیزی است که بر روی کاغذ به نظر می رسد.

17 10 17 Ghost of Tsushima draw e1589978434742

به نظر شما آیا Ghost of Tsushima در حد و اندازه های انتظارات ظاهر خواهد شد؟

منبع:gamefa.com

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=17030

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.