• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
اخبار امروز : 4
0
3

قله آدم در سریلانکا؛ بهترین زمان بازدید از قله آدم سریلانکا

  • کد خبر : 42996
  • 19 آبان 1402 - 15:56
قله آدم در سریلانکا؛ بهترین زمان بازدید از قله آدم سریلانکا
قله آدم در سریلانکا، یک کوه مقدس مخروطی شکل به ارتفاع 2243 متر (7359 فوت) در مرکز سریلانکا است. با اهمیت و ارتباطات مذهبی متعددی که دارد، نامگذاری و تاریخچه‌اش را بررسی خواهیم کرد.

قله آدم در سریلانکا؛ بهترین زمان بازدید از قله آدم سریلانکا

سفر به قله آدم: از افسانه‌ها تا زیبایی‌های طبیعی سریلانکا

زیارت قله آدم

زیارت قله آدم

 قله آدم 

به گزراش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته، این کوه که به نام “آدم’s Peak”، “سری پادا” یا “شری پادا” هم شناخته می‌شود، یک کوه مقدس معروف است و در واقع در مرکز سریلانکا واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود ۲۲۴۳ متر (۷۳۵۹ فوت) است.

این کوه به عنوان مکان مهمی در ادیان مختلف شناخته می‌شود. در سنت بودایی، این کوه به عنوان “رد پای بودا” شناخته می‌شود و به عنوان مکانی که بودا موعظه داده است، محبوبیت دارد. در سنت هندو نیز به عنوان رد پای هانومان یا شیوا شناخته می‌شود. در برخی از سنت‌های اسلامی و مسیحی نیز به عنوان مکان مهمی شناخته می‌شود.

علاوه بر این نام‌ها، این کوه به عنوان “کوه مالایا” و “کوه راتناگیری” نیز شناخته می‌شود و در منابع سانسکریت نیز نام‌های دیگری دارد. این کوه همچنین به عنوان محل سکونت خدای سامان و با نام‌های مختلف دیگر نیز شناخته می‌شود، از جمله “Sumanakūta” و “Samanalakanda”.

سری پادا یک مکان مقدس و مهم برای عبادت در ادیان مختلف است و یک مقصد زیارتی بزرگ برای معتقدان این ادیان می‌باشد.

سفر به قله آدم

سفر به قله آدم

موقعیت جغرافیایی قله آدم 

 به عنوان یک کوه مقدس و مکان مهم در جغرافیای سریلانکا،  قله آدم در بخش جنوبی ارتفاعات مرکزی واقع شده و در نواحی ناحیه راتناپورا و ناحیه نووارا در استان ساباراگامووا و استان مرکزی سریلانکا قرار دارد. این کوه حدود ۴۰ کیلومتر شمال شرقی شهر راتناپورا و ۳۲ کیلومتر جنوب غربی شهر هاتون واقع شده است.

 منطقه اطراف قله آدم اغلب شامل تپه‌های جنگلی است و در نزدیکی آن کوه‌های مشابهی وجود ندارد. این منطقه به عنوان یک محل زندگی حیات وحش معتبر شناخته می‌شود که میزبان گونه‌های متنوعی از حیوانات از جمله فیل، پلنگ و گونه‌های بومی دیگر است.

افسانه‌های قله آدم

افسانه‌های قله آدم

 قله آدم به عنوان یک حوضه آبخیز مهم شناخته می‌شود. از این کوه سه رودخانه بزرگ در سریلانکا سرچشمه گرفته، از جمله رودخانه کلانی ، رود والاوه و کالو گانگا (رود). این رودخانه‌ها نقش مهمی در تأمین منابع آبی و کشاورزی در منطقه ایفا می‌کنند.

مطالب خواندنی:  سفری به هتل لامونتانا یکی از هتل های عجیب دنیا

 منطقه قله آدم منابع معدنی ارزشمندی دارد، از جمله سنگ‌های قیمتی مانند زمرد، یاقوت و یاقوت کبود. این منطقه به خاطر معادن سنگ‌های قیمتی خود شهرت دارد.

به طور کلی، قله آدم یک مکان مهم از نظر جغرافیایی و معنوی در سریلانکا است که در  ادیان مختلف و فرهنگ‌ها اهمیت دارد و از نظر طبیعی و منابع معدنی نیز اهمیت دارد.

مسیرهای صعود به قله آدم

مسیرهای صعود به قله آدم

مسیرهای صعود به قله آدم 

دسترسی به کوه از ۶ مسیر پیاده امکان‌پذیر است راتناپورا-پالابادالا، هاتون-نالاتانی، کوروویتا-اراتان، مورای واته، موکوواته و مالیمبودا

مسیرهای نالاتانی و پالابادالا، بیشتر مورد علاقه کسانی است از کوه بالا می‌روند.

در حالی که دنباله کوروویتا-اراتنا کمتر استفاده می‌شود؛ این مسیرها با اتوبوس به شهرهای بزرگ اصلی یا شهرهای کوچک مرتبط هستند، که مورد استفاده عموم است.

مسیرهای مورای واته، موکوواته و مالیمبودا به سختی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما با جاده میانی پالابادالا در حین صعود تقاطع می‌کنند.

آثار باستانی در قله آدم

آثار باستانی در قله آدم

مسیر معمولی که توسط بسیاری از زائران گرفته شده، بالا رفتن از طریق هاتون و پایین آمدن از طریق راتناپورا است؛ اگر چه دنباله هاتون دارای سراشیبی تندی است، اما حدود ۵ کیلومتر کوتاه‌تر از هر یک از مسیرهای دیگر است.

هنگامی که به شروع یکی از برآمدگی‌های پالابادالا، نالاتانی یا اراتنا می‌رسیم بقیه صعود با پای پیاده از میان جنگلهای کوهپایه مسیرهایی که در آن ساخته شده انجام می‌شود. بخش عمده ای از مسیر که از پایه به قله می‌رود شامل هزاران گام ساخته شده در سیمان یا سنگ‌های خشن است. مسیرها با نور الکتریکی روشن می‌شوند و صعود شبانه را حتی زمانی که با کودکان همراه باشند، ممکن و امن می‌سازد. توقفگاه برای استراحت و مغازه‌های نوشیدنی و تدارکات در امتداد مسیرها تأمین می‌کنند.

در حالی که بسیاری از آثار باستانی در کوه وجود دارد، یک بنای مهم صلح در نیمه راه وجود دارد، که در سال ۱۹۷۸ توسط نپونزن میوهجیا ساخته شده‌است.

تاریخچه قله آدم

تاریخچه قله آدم

تاریخچه قله آدم سریلانکا

سری پادا در تواریخ قرن پنجم Mahawamsa ذکر شده است ، جایی که بیان شده است که بودا از قله کوه بازدید کرد. تواریخ راجاوالیا بیان می‌کند که پادشاه والاگامبا (قرن اول پیش از میلاد) در جنگل‌های قله آدم علیه مهاجمان هند پناه گرفته بود و بعداً به آنورادهاپورا بازگشت.

مطالب خواندنی:  قبل از بستن بار سفر به این نکته‌ها توجه کنید

زائر معروف چینی و مسافر بودایی فا هین در سال های ۴۱۱ تا ۱۲ پس از میلاد در سریلانکا اقامت داشت و از سری پادا نام می برد، اگرچه مشخص نیست که آیا واقعاً از آن دیدن کرده است یا خیر. Mahawamsa دوباره به دیدار پادشاه ویجایاباهو اول (۱۰۵۸-۱۱۱۴) از کوه اشاره می کند. سنگ نوشته امباگامووا شاه ویجایاباهو اول ثبت می کند که خود پادشاه از کوه بالا رفته و رد پای بودا را بر روی کوه پرستش کرده است.

مارکوپولو تاجر ایتالیایی در سفرهای خود در سال ۱۲۹۸ اشاره کرد که قله آدم یک مکان مهم زیارتی بود اما به ردپایی در صخره اشاره نکرد.  سیاح عرب ابن بطوطه در سال ۱۳۴۴ میلادی به قله کوهی که سرندیب نامیده بود صعود کرد .

وی در توصیف خود از پلکان و پایه های آهنی با زنجیر برای کمک به زائران یاد می کند. اولین صعود به قله توسط یک انگلیسی توسط ستوان ویلیام مالکوم از هنگ اول سیلان در ۲۶ آوریل ۱۸۱۵ از سمت راتناپورا انجام شد. گزارش او از صعود در ۱۰ مه ۱۸۱۵ در روزنامه دولت منتشر شد . جان دیوی ، برادر شیمیدان مشهور سر همفری دیوی ، در سال ۱۸۱۷ از قله دیدن کرد.

کوه مقدس قله آدم سریلانکا

بودایی ها ، هندوها و برخی از مسلمانان و مسیحیان آن را به عنوان مکانی مقدس مورد احترام قرار می دهند . این دارای ویژگی های خاصی است که باعث برجسته شدن و توجه آن می شود، از جمله نمای غالب و برجسته آن، و تخته سنگ در قله حاوی یک فرورفتگی شبیه به رد پا. طبق دایره المعارف بریتانیکا ، قله آدام برای مدت طولانی قرار بود بلندترین کوه سیلان باشد، اما بررسی واقعی آن را تنها ۷۳۵۳ فوت بالاتر از سطح دریا نشان می‌دهد.

این ارتفاع عمدتاً به عنوان استراحتگاه زائران از تمام نقاط شرق قابل توجه است. گودالی در صخره رفیع که تاج قله را می‌پوشاند، توسط برهمن‌ها به‌عنوان ردپای سیوا، توسط بوداییان بودا ، توسط محمودان آدم گفته می‌شود ، در حالی که مسیحیان پرتغالی بین ادعاهای متضاد سنت توماس و خواجه تقسیم شدند. از Candace ، ملکه اتیوپی . قدم با سقفی زیبا پوشانده شده است و توسط کشیشان یک صومعه ثروتمند در نیمه راه بالای کوه محافظت می شود که زیارتگاهی را در قله نگه می دارند.

مطالب خواندنی:  سفر تنهای کودک ۶ ساله برای کریسمس؛ یک شرکت هوایی پسربچه را سوار هواپیمای دیگری کرد

این مکان زیارتی مهمی است، به ویژه برای بودایی ها. زائران از کوه بالا می روند و مسیرهای دشوار مختلفی را طی می کنند و هزاران پله را طی می کنند. سفر حداقل چند ساعت طول می کشد.

بهترین روزهای بازدید قله آدم

بهترین روزهای بازدید قله آدم

بهترین زمان بازدید از قله آدم سریلانکا

این کوه اغلب از دسامبر تا مه در مقیاس است. در ماه های دیگر به دلیل باران بسیار شدید، باد شدید و غبار غلیظ بالا رفتن از کوه دشوار است. فصل اوج زیارت در فروردین ماه است و هدف قرار گرفتن بر فراز کوه در هنگام طلوع خورشید است، زمانی که شکل متمایز کوه سایه ای مثلثی بر دشت اطراف می اندازد و با طلوع خورشید می توان دید که به سرعت به سمت پایین حرکت می کند.

آداب و رسوم در زیارت قله آدم

آداب و رسوم در زیارت قله آدم

افسانه های قله آدم سریلانکا

برای بودایی‌ها، علامت رد پا، پای چپ بودا است که هنگام بازدید بودا از سریلانکا، به عنوان نمادی برای عبادت به دعوت خدای بودایی سامان، باقی می‌ماند.

هندوهای تامیل آن را ردپای شیوا می دانند . همچنین افسانه‌ای وجود دارد که این کوه، کوه افسانه‌ای تریکوتا ، پایتخت راوانا در رامایانا است ، جایی که او بر لانکا حکومت می‌کرد.

ناقوسی در بالای معبد قرار دارد و سنت می گوید که زائران می توانند به تعداد دفعاتی که به زیارت قله رسیده اند، آن را به صدا درآورند.

زیارتگاه سامان، خدای بودایی (افرادی که در طول زندگی خود بر روی زمین زندگی معنوی خود را گذرانده اند و خدمات صلح طلبانه انجام داده اند توسط بوداییان سریلانکا انتخاب شده اند) که وظیفه حفاظت از قله کوه را بر عهده دارد، در نزدیکی رد پا یافت می شود.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=42996

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.