• امروز : پنجشنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
 • برابر با : Thursday - 23 May - 2024
اخبار امروز : 4
0
2

چطور از یک رابطه سمی خارج شویم؟

 • کد خبر : 43071
 • 24 آبان 1402 - 0:27
چطور از یک رابطه سمی خارج شویم؟
شما با شریکی که با شما بد رفتار می کرد، قطع رابطه کرده اید، اما با وجود اینکه خیالتان راحت شده است که رابطه به پایان رسیده است، همچنان احساس می کنید که یک فرد بی ارزش هستید. آیا رفتار آنها برروی شما تاثیر منفی گذاشته است؟

چطور از یک رابطه سمی خارج شویم؟

شما با شریکی که با شما بد رفتار می کرد، قطع رابطه کرده اید، اما با وجود اینکه خیالتان راحت شده است که رابطه به پایان رسیده است، همچنان احساس می کنید که یک فرد بی ارزش هستید. آیا رفتار آنها برروی شما تاثیر منفی گذاشته است؟

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از سلامت نیوز،‌ با گذر زمان و ماندن در یک رابطه، متوجه می‌شوید که از دنیا دوری می‌کنید و در تلاش برای یافتن شادی در کارهایی هستید که زمانی دوست داشتید انجام دهید. صحبت کردن با مردم، برقراری ارتباط با مردم و قرار دادن خود در دنیا برایتان سخت است. اگر این شما هستید، پس ممکن است با عواقب سوء استفاده عاطفی سمی روبرو شده باشید.

در حالی که همه روابط سمی، روابط توهین آمیز نیستند، اما اگر شریک زندگی شما تلاش کند تا شما را کنترل کند، ممکن است چنین باشد. در طول گذر زمان و ماندن در رفتارهای سمی، ممکن است به نوعی خود، اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست داده باشید.

سوء استفاده عاطفی سمی چیست؟

در حالی که بین روابط سمی و روابط توهین آمیز تمایز وجود دارد، ممکن است یک رابطه سمی، ناسالم و توهین آمیز باشد.

بیشتر اوقات، سوء استفاده عاطفی است.

برای کمک به درک اینکه این سوء استفاده به چه شکل است، از آن به عنوان «سوءاستفاده عاطفی سمی» یاد می کنم. این شبیه به سوء استفاده از خودشیفتگی است و حتی پس از پایان رابطه می تواند اثرات ماندگاری داشته باشد.

درست مانند خودشیفته ها، شرکای سمی می توانند احساسات ما را دستکاری کنند و کنترل کننده باشند و باعث آسیب عاطفی واقعی شوند.

برخی از تاکتیک های متداول سوء استفاده آنها عبارتند از:

 • سواستفاده عاطفی: وقتی آنها دروغ می گویند و آنچه گفته شده و انجام شده را انکار می کنند تا شما را وادار کنند که خاطرات خود را زیر سوال ببرید؛ این برای ایجاد سردرگمی استفاده می شود.
 • سرزنش کردن: آنها مسئولیت اعمال خود را بر عهده نمی گیرند و شما را به خاطر کاستی ها و رفتارهای خود سرزنش می کنند.
 • بمباران عشقی: برای اینکه شما را در اطراف نگه دارند، چاپلوسی شما را می کنند و به شما توجه می کنند؛ این تکنیک نیز برای گیج کردن شما استفاده می شود، بنابراین شما شروع به پرسیدن این سؤال می کنید که چه کسی واقعاً در این موقعیت اشتباه می کند.

همه رفتارهای سمی توهین آمیز نیستند، اما برخی رفتارها در روابط می تواند منجر به آسیب شود.

سوء استفاده عاطفی سمی چه احساسی دارد؟

زندگی با یک فرد سمی می تواند بر اعتماد به نفس و سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد. با این حال، این رفتارها می توانند به آرامی بروز کنند، بنابراین ممکن است تا زمانی که خیلی دیر نشده باشد متوجه اتفاقی که در حال رخ دادن است، نشوید.

چه هنوز با یک فرد سمی در ارتباط باشید و چه آن را ترک کرده اید، سوء استفاده عاطفی سمی به این صورت است:

راه رفتن روی لبه تیغ

شما احساس می کنید که دائما در حال عصبانیت هستید و سعی می کنید شریک زندگی خود را عصبانی نکنید. شما هر کاری از دستتان بر می آید برای جلوگیری از درگیری انجام می دهید.

مشکل اعتماد

ممکن است به دلیل مشکلاتی که شریک سمی تان به شما تحمیل می کند، اعتماد به دیگران برایتان سخت باشد. در نتیجه، از آنجایی که ممکن است احساس کنید که تجربیات و احساسات شما نامعتبر است، احتمالاً برای شما نیز مشکل ایجاد می شود که به خودتان اعتماد کنید.

مطالب خواندنی:  مسواک زدن و استفاده از نخ دندان عامل حفاظت در مقابل سکته مغزی

اضطراب و افسردگی

درگیر شدن با یک شریک سمی می تواند شما را بی ارزش و ناامید کند. ممکن است در نهایت علاقه خود را نسبت به هرچیزی که به آنها علاقه داشتد، از دست بدهید؛ این همان افسردگی است.

اضطراب زمانی رخ می دهد که نگران رویدادهای آینده باشید. از آنجایی که شریک سمی شما شما را در معرض خطر قرار داده است، ممکن است با فکر کردن در مورد مکالمات بالقوه و موقعیت های اجتماعی دچار استرس شوید.

چگونه یک شریک سمی را ترک کنیم؟

به همان اندازه که در یک رابطه مسموم با شریک زندگی تان سخت است، ترک آن می تواند به همان اندازه سخت باشد.

از آنجایی که آنها به گونه ای رفتار می کردند که ارزش شما را پایین می آورد و شما را گیج می کرد، ممکن است برای حمایت و تایید به آنها وابسته شده باشید.

ماندن با یک شریک سمی به این معنی نیست که شما ضعیف یا احمق هستید. شما در این رابطه مانده اید چون با احتیاط شرایطی را ایجاد کردند که خروج را غیرممکن کرده است.

اما شما می توانید آنها را ترک کنید!

در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام ترک شریک سمی خود باید به آنها فکر کنید:

آیا زمان رفتن رسیده است؟

همه افراد سمی، سوء استفاده کننده نیستند و بسیاری از روابط سمی ناشی از سمی بودن هر دو طرف است.

در حالی که راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید به مسائل موجود در رابطه سمی خود رسیدگی کنید، باید با خودتان صادق باشید: آیا این رابطه قابل حل است؟ آیا این رابطه اصلاح شدنی است؟

شما باید بفهمید که نقطه شکست شما چیست. اگر احساس می‌کنید که رابطه «درست» نیست، یا در تلاش برای حمایت از شریک زندگی‌تان و کمک به تغییر او هستید، وقت آن است که این رابطه را ترک کنید.

آیا برای ترک او آماده اید؟

بنابراین اغلب، افراد از نظر فیزیکی و عاطفی به شریک زندگی خود وابسته می شوند؛ حتی در روابط سالم. اما ترک یک رابطه سمی به این معنی است که شما باید همیشه آماده باشید.

اگر در موقعیت بدی قرار دارید و باید از آن خارج شوید، این مرحله را رد کنید! اگر امنیت شما در خطر است، نگران این نباشید که چه چیزی می شود اگر او را ترک کنم؟ سلامت و امنیت خود را در الویت قرار دهید.

در غیر این صورت، در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از پایان دادن به رابطه در نظر بگیرید:

 • آیا نیاز به صحبت با وکیل دارید؟ اگر دارایی یا فرزندان مشترک دارید، با یک وکیل صحبت کنید تا نحوه تقسیم دارایی های خود و تعیین حضانت فرزندان خود را تعیین کند.
 • آیا جای امنی برای رفتن دارید؟ افراد سمی اغلب وقتی آنها را ترک می کنید عصبانی و پرخاشگر می شوند. مطمئن شوید که مکانی برای اقامت با یکی از دوستان یا اعضای خانواده دارید.
 • کسی میداند دارید جدا می شوید؟ به یک فرد مورد اعتماد در مورد برنامه های خود بگویید.
 • آیا می توانید این کار را از نظر مالی انجام دهید؟ شما می توانید، اما باید به امور مالی و درآمد خود نگاه کنید تا خود را برای موفقیت آماده کنید.

چگونه از شریک سمی خود جدا خواهید شد؟

اگر نگران این هستید که شریک سمی تان هنگام جدا شدن از او پرخاشگر شود، من می گویم همه آداب معاشرت را کنار بگذارید و پیامک بفرستید.

شما نمی خواهید خود را در موقعیتی قرار دهید که آنها بیش از حد “عذرخواهی” کنند و شما را به ماندن در کنار آنها وادار کنند.

مطالب خواندنی:  ۱۱ توصیه سازمان جهانی بهداشت برای کسانی که به خودکشی فکر می‌کنند

پیام خود را کوتاه و دقیق نگه دارید. فقط اعلام کنید که در حال رفتن هستید و تمام.

آیا برای عواقب بعدی آماده هستید؟

افراد سمی وقتی از آنها جدا می‌شوید ممکن است کاملاً عصبانی شوند، بنابراین باید برای عواقب بعدی آماده باشید.

آنها ممکن است شما را تهدید کرده و مورد آزار و اذیت قرار دهند، بنابراین از تماس با پلیس و ارائه گزارش نترسید. ممکن است کار زیادی نتوانند انجام دهند، اما حداقل روی کاغذ موضوع را بررسی می کنند.

به فرد سمی نگویید کجا می مانید و اگر با هم بچه دارید، در مکان های عمومی برای تبادل دیدار با یکدیگر ملاقات کنید.

فقط در صورت ۱۰۰٪ ضروری با آنها تماس بگیرید و به اطلاعات ضروری پایبند باشید!

چگونه بر یک شریک سمی غلبه کنیم؟

شما فکر می کنید که غلبه بر یک شریک سمی که با شما رفتار وحشتناکی داشته است آسان است، اما گاهی اوقات اینطور نیست.

افراد سمی همه اطلاعات و احساسات را دستکاری می کنند و به گونه ای با شما رفتار می کنند که شما را به آنها وابسته می کنند. این چیزی نیست که بتوانید یک شبه آن را تغییر دهید.

پس از پایان رابطه، ممکن است احساس گمراهی کنید و هوس آشنایی با شریک سابق خود را داشته باشید. من اینجا هستم تا به شما بگویم که این احساس کاملا طبیعی است!

بیایید به چند روش برای غلبه بر شریک سمی خود نگاه کنیم:

 • تلاش آنها برای صحبت با شما در مورد رابطه را نادیده بگیرید: اگر نیاز دارید با شریک سابق خود صحبت کنید، صحبت ها را مستقیم و دقیق ادامه دهید.
 • اگر با هم بچه دارید، به تربیت موازی نگاه کنید: این یک راه عالی برای به حداقل رساندن تعارض و ارتباط در حین تربیت فرزندانتان است.
 • به زندگی اجتماعی سابق خود توجه نکنید: لازم نیست بدانید آنها چه می کنند. وقت آن است که روی خود تمرکز کنید!

وقتی آنها به راه خود ادامه می دهند، خود را مورد ضرب و شتم قرار ندهید. اگر آنها در یک رابطه جدید هستند، آنها خوشبخت نشده اند، آنها فقط یک قربانی جدید پیدا کرده اند.

مهمتر از همه، به یاد داشته باشید که چرا او را ترک کرده اید!

شریک سابق سمی شما احتمالاً سعی خواهد کرد با عشق و چاپلوسی شما را دوباره به دست آورد. حتی اگر مجبور باشید دلایل ترک خود را بنویسید، باید بدانید که اگر فرصت دیگری به آنها بدهید، هیچ یک از اینها تغییر نخواهد کرد.

مقابله با تنهایی و انزوا

در طول رابطه سمی تان، ممکن است شریک زندگیتان شما را از دوستان و خانواده تان دور کرده باشد و باعث شود احساس تنهایی کنید.

حتی پس از جدایی، ممکن است به احساس تنهایی و انزوا ادامه دهید. با این حال، دلایل کاملاً خوبی وجود دارد که چرا می خواهید همیشه تنها باشید! این احتمال وجود دارد که شما از نظر روحی و جسمی از رابطه خسته شده اید و به مدتی برای بهبودی نیاز دارید.

همچنین ممکن است زمانی که تنها هستید احساس امنیت بیشتری کنید که پس از هر نوع سوء استفاده عاطفی کاملا طبیعی است.

اما اگر این احساس انزوا و تنهایی شما را ناامید می کند، راه هایی وجود دارد که می توانید بر آنها غلبه کنید:

 • شروع به صحبت در مورد تجربه خود کنید: حتی اگر آن را روی یک کاغذ بنویسید، بیان کردن آن احساسات به شما کمک می کند تا سوء استفاده را پردازش کنید و با آنچه برایتان اتفاق افتاده است کنار بیایید.
 • مسئولیت درمان خود را بپذیرید: نه اینکه مجبور باشید به آنچه برایتان گذشته است “غلبه کنید”، فقط زمان آن رسیده است که دوباره کشف کنید که چه کسی هستید و چه چیزی شما را خوشحال می کند!
 • سیستم پشتیبانی خود را بسازید: حتی اگر کسی در اطراف نیست، می‌توانید با پیوستن به گروه‌های پشتیبانی با افراد آنلاین صحبت کنید. یا با دوستان قدیمی تماس بگیرید و دوباره ارتباط خود را برقرار کنید.
مطالب خواندنی:  آلودگی به ویروس HPV برای مردان به شدت خطرناک است

مهم ترین چیزی که برای غلبه بر انزوا و تنهایی باید به خاطر بسپارید این است که عجله نکنید.

قدم های کودک را خارج از منطقه راحتی خود بردارید تا زمانی که اعتماد به نفس برای بازگشت به دنیا پیدا کنید!

بهبودی از یک سوء استفاده عاطفی سمی

بهبودی از سوء استفاده عاطفی سمی با کنترل موقعیت و رها کردن سرزنش و شرم از خود شروع می شود. با این حال، این می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد که شامل میزان زیادی از خودکنترلی، تأمل در خود و خودبخشی است.

همه چیز عالی به پایان نمی رسد، اما هرچه بیشتر روی روند بهبودی خود کار کنید، در زندگی خود احساس اضطراب و استرس کمتری خواهید داشت.

از تجربه خود درس بگیرید

هر چقدر هم که تجربه شما وحشتناک بوده باشد، هنوز فرصتی برای یادگیری وجود دارد؛ به طور عمده، چگونگی جلوگیری از درگیر شدن با یک فرد سمی در آینده می تواند به شما کمک کند در امان بمانید.

اما فرصت‌های یادگیری دیگری نیز فراهم می‌کند، مانند اینکه چگونه اجازه ندهید دیگران ارزش شما را تعریف کنند و چگونه از خود دفاع کنید.

اگر با خود صادق باشید، می توانید آنچه را که برای شما اتفاق افتاده است بپذیرید و در نهایت به فرد قوی تری تبدیل شوید.

به خودتان زمان بدهید

شفا پیدا کردن از یک رابطه سمی یک ماراتن است، نه یک مسابقه.

شما باید به خودتان زمان بدهید تا زندگی خود را پردازش کرده و دوباره کنترل کنید، اما با گذشت زمان به آن خواهید رسید.

مطمئن باشید که در طول مسیر بهبودی، پیروزی های کوچک را جشن بگیرید!

برای احساسات پیچیده آماده باشید

در حالی که در حال بهبودی از سوء استفاده عاطفی سمی هستید، احساسات بزرگ زیادی را احساس خواهید کرد؛ برخی از آنها ممکن است حتی نتوانید کلماتی برای آنها بیان کنید.

این کاملا طبیعی است! در حالی که بیشتر جدایی ها شامل غم، درد، شوک و عصبانیت است، ترک یک شریک سمی نیز می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب
 • ترس
 • پارانویا
 • شرمندگی

احساس شما نحوه برخورد شما با دنیا را مشخص می کند و ممکن است در موقعیت های خاص مانند یک فرد سمی رفتار کنید.

باز هم کاملا عادی است! فقط مهم است که این را در زمان وقوع آن تشخیص دهید و به احساسات خود و بهترین پاسخ به آنها فکر کنید.

نوشتن احساسات راهی عالی برای مرتب کردن خود و تشخیص الگوهای احساسی است. سپس می توانید با یادگیری هوش هیجانی به آنها نزدیک شوید.

مسیر بهبودی خود را شروع کنید

اولین قدم در سفر شفای شما از یک سوء استفاده عاطفی سمی این است که تصمیم بگیرید که کافی است و آماده ادامه زندگی خود هستید.

رسیدن به آنجا می تواند چالش برانگیز باشد، اما با درک آنچه که از سر گذرانده اید و چگونه باید خود را از سابق سمی خود جدا کنید، می توانید دوباره خود را پیدا کنید و زندگی سالمی داشته باشید.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=43071

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.