• امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 20 May - 2024
اخبار امروز : 0
0
3

کلسیفیکاسیون چیست؟ انواع کلسیفیکاسیون

  • کد خبر : 26987
  • 05 دی 1399 - 10:17
کلسیفیکاسیون چیست؟ انواع کلسیفیکاسیون

درباره کلسیفیکاسیون چه میدانید؟ کلسیفیکاسیون عبارت است از جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن. این وضعیت به صورت طبیعی در بافت استخوانی روی داده موجب تشکیل استخوان می‌شود. کلسیفیکاسیون چیست؟ به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،کلسیفیکاسیون هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در بافت بدن ، رگ های خونی یا اندام […]

درباره کلسیفیکاسیون چه میدانید؟

کلسیفیکاسیون عبارت است از جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌های بدن. این وضعیت به صورت طبیعی در بافت استخوانی روی داده موجب تشکیل استخوان می‌شود.

کلسیفیکاسیون چیست؟

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،کلسیفیکاسیون هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در بافت بدن ، رگ های خونی یا اندام ها جمع شود. این تجمع می تواند روند طبیعی بدن شما را سخت و مختل کند. کلسیم از طریق جریان خون منتقل می شود. همچنین در هر سلول یافت می شود. در نتیجه ، کلسیفیکاسیون می تواند تقریباً در هر قسمت از بدن رخ دهد.

بر اساس آکادمی ملی پزشکی، حدود ۹۹ درصد کلسیم بدن در دندانها و استخوانهای شما قرار دارد. ۱ درصد دیگر در خون ، ماهیچه ها ، مایعات خارج سلول ها و سایر بافت های بدن است. برخی از اختلالات باعث رسوب کلسیم در مکانهایی می شود که معمولاً متعلق به آن نیست. با گذشت زمان ، این می تواند جمع شود و مشکلاتی ایجاد کند. در صورت داشتن این تجمع کلسیم اضافی ، ممکن است به درمان نیاز داشته باشید تا از بروز عوارض جلوگیری کنید.

انواع کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون می تواند در بسیاری از نقاط بدن شما تشکیل شود ، از جمله:

♦ عروق کوچک و بزرگ

♦ دریچه های قلب

♦ مغز ، جایی که به عنوان کلسیفیکاسیون جمجمه شناخته می شود.

♦ مفاصل و تاندون ها مانند مفاصل زانو و تاندون های روتاتور کاف

♦ بافت های نرم مانند پستان ، عضلات و چربی

♦ کلیه ، مثانه و کیسه صفرا

برخی از تجمع کلسیم بی ضرر است. اعتقاد بر این است که این رسوبات پاسخ بدن به التهاب ، آسیب یا برخی فرآیندهای بیولوژیکی است. با این حال ، برخی از کلسیفیکاسیون ها می توانند عملکرد اندام را مختل کرده و رگ های خونی را تحت تأثیر قرار دهند.

طبق بررسی بخش قلب در دانشکده پزشکی UCLA ، بیشتر بزرگسالان بالای ۶۰ سال رسوبات کلسیم در رگهای خونی خود دارند.

https://dl.greenbeautymag.com/2020/12/calcification-types02-2.jpg

کلسیفیکاسیون هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در بافت بدن ، رگ های خونی یا اندام ها جمع شود

علل کلسیفیکاسیون

عوامل زیادی در کلسیفیکاسیون نقش دارند. این شامل:

♦ عفونت ها

♦ اختلالات متابولیسم کلسیم که باعث هیپرکلسمی (کلسیم بیش از حد در خون)

♦ اختلالات ژنتیکی یا خودایمنی بر سیستم اسکلتی و بافتهای همبند تأثیر می گذارد.

♦ التهاب مداوم

طبق گفته دانشگاه هاروارد ، یک تصور غلط رایج این است که کلسیفیکاسیون ناشی از یک رژیم غذایی غنی از کلسیم است. با این حال ، محققان ارتباطی بین کلسیم در رژیم غذایی و خطر بالاتر برای رسوب کلسیم پیدا نکرده اند.

مطالب خواندنی:  تغذیه صحیح به کنترل استرس کمک می کند/مواد قندی را محدود کنید

این امر در مورد سنگ کلیه نیز صادق است. بیشتر سنگهای کلیه از اگزالات کلسیم ساخته می شوند. افرادی که به سنگهای اگزالات کلسیم مبتلا می شوند ، کلسیم بیشتری در ادرار آزاد می کنند. این اختلاف بدون توجه به میزان کلسیم افراد در رژیم غذایی اتفاق می افتد.

راههای تشخیص کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون معمولاً از طریق اشعه X پیدا می شود. آزمایش های اشعه ایکس با استفاده از تابش الکترومغناطیسی از اندام های داخلی شما عکس می گیرد و معمولاً هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند. پزشک احتمالاً با اشعه ایکس بلافاصله هرگونه مشکل کلسیفیکاسیون را تشخیص می دهد.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش خون را تجویز کند. به عنوان مثال ، اگر سنگ کلیه دارید ، این آزمایشات می تواند عملکرد کلی کلیه شما را تعیین کند.

گاهی اوقات رسوبات کلسیم در مناطق سرطانی یافت می شود. یک کلسیفیکاسیون معمولاً برای رد سرطان به عنوان علت آزمایش می شود. پزشک برای نمونه برداری از بافت نمونه برداری انجام می دهد. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. اگر هیچ سلول سرطانی شناسایی نشود ، پزشک شما کلسیفیکاسیون را خوش خیم تشخیص می دهد.

کلسیفیکاسیون پستان

کلسیفیکاسیون پستان هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در بافت نرم پستان جمع شود. کلسیفیکاسیون پستان دو نوع اصلی دارد: کلسیکلاسیون کلان (تجمع کلسیم زیاد) و کلسیفیکاسیون خرد (کلسیم کوچک).

بر اساس موسسه ملی سرطان، کلسیم سازی در سینه ها بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال دیده می شود. مردان نیز می توانند عمل جراحی سینه را انجام دهند ، اما به همان اندازه رایج نیست.

کلسیفیکاسیون پستان به چند دلیل اتفاق می افتد. آسیب های پستان ، ترشحات سلولی ، عفونت ها و التهابات همگی می توانند باعث کلسیفیکاسیون پستان شوند. اگر سرطان پستان یا پرتودرمانی برای سرطان داشته باشید ، ممکن است کلسیفیکاسیون هم داشته باشید.

بیشتر کلسیفیکاسیون پستان سرطانی نیست. این امر به ویژه در مورد کلان سازی ها بسیار مناسب است. میکروکلسیفیکاسیون ها غالباً سرطانی نیستند ، اما برخی از الگوی های میکرو کلسیفیکاسیون ممکن است نشانه هایی از ابتلا به سرطان پستان باشد.

کلسیفیکاسیون پستان خیلی کوچک است که در معاینه منظم پستان دیده نمی شود. پزشک شما معمولاً این رسوبات را در هنگام انجام ماموگرافی از بافت پستان شما مشاهده می کند. در صورت نیاز به بررسی مجدد کلسیم ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که قرار ملاقات بعدی را تعیین کنید.

مطالب خواندنی:  تقویت سلامت با عسل ماده‌ای که معجزه می‌کند!!

پزشک شما همچنین ممکن است برای آزمایش کلسیفیکاسیون نمونه برداری کند که ممکن است به نظر مشکوک باشد و ممکن است پزشک شما جراحی جزئی برای برداشتن کلسیفیکاسیون را برای بررسی دقیق تر آنها پیشنهاد کند.

انجام ماموگرافی منظم در سن مناسب می تواند در صورت وجود کلسیفیکاسیون کمک کند. هرچه زودتر تغییرات در پستان کشف شود ، به احتمال زیاد نتیجه مثبت خواهید داشت.

درمان کلسیفیکاسیون

درمان کلسیفیکاسیون به عوامل مختلفی بستگی دارد:

– رسوبات کلسیم در کجا رخ می دهد؟

– علت اصلی آنها چیست؟

– در صورت وجود چه عوارضی بوجود می آیند؟

پزشک شما برای یافتن عوارض احتمالی پس از یافتن کلسیفیکاسیون به ملاقات های پیگیری منظم نیاز دارد. کلسیفیکاسیون شریان جزئی خطرناک تلقی نمی شود.

دریچه های قلب همچنین می توانند باعث ایجاد کلسیم شوند. در این صورت ، اگر تجمع کلسیم به اندازه ای شدید باشد که بتواند عملکرد دریچه را تحت تأثیر قرار دهد ، ممکن است برای باز یا تعویض دریچه به جراحی نیاز داشته باشید.

درمان های سنگ کلیه به تجمع کلسیم در کلیه ها کمک می کند. ممکن است پزشک برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه در آینده ، داروی مدر بنام تیازید تجویز کند. این ادرار آور در حالی که کلسیم بیشتری را نگه می دارد ، به کلیه ها منتقل می کند تا ادرار آزاد کنند.

رسوبات کلسیم در مفاصل و تاندون ها همیشه علائم دردناکی ایجاد نمی کنند ، اما می توانند دامنه حرکت را تحت تأثیر قرار داده و باعث ناراحتی شوند. درمان ها ممکن است شامل مصرف داروهای ضد التهاب و استفاده از کیسه های یخ باشد. اگر درد از بین نرود ، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

جلوگیری از کلسیفیکاسیون

• اگر شما بیش از ۶۵ سال دارید ، به طور مرتب برای آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید تا سطح کلسیم را به همراه سایر آزمایشات ارزیابی کند.

• اگر کمتر از ۶۵ سال دارید و با نقص قلب یا مشکلات مربوط به کلیه متولد شده اید ، احتمال بروز کلسیفیکاسیون برای شما بیشتر از دیگران در سن شما است. اگر از هر یک از این شرایط مطلع هستید ، در مورد آزمایش کلسیفیکاسیون از پزشک خود سوال کنید.

مطالب خواندنی:  آیا رژیم غذایی سالم موجب کاهش خطر ابتلا به پارکینسون می‌شود؟

• برخی از داروها می توانند سطح کلسیم بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند. داروهای کلسترول ، فشار خون و درمان جایگزینی هورمون از داروهای رایج هستند که بر نحوه استفاده کلسیم در بدن تأثیر می گذارند. در صورت استفاده از هر یک از این داروها یا انجام درمان های مربوطه ، با پزشک خود صحبت کنید تا تأثیرات این روش ها را روی سطح کلسیم درک کنید.

• اگر به طور مکرر از مکمل های کربنات کلسیم استفاده می کنید ، خطر افزایش کلسیم را به سطوح بالا می رسانید. مشکلات کلیه یا پاراتیروئید (چهار غده کوچک پشت تیروئید ) نیز می تواند باعث افزایش بیش از حد سطح کلسیم در خون شود.

• میزان کلسیم مورد نیاز شما در روز براساس سن شماست. با توجه به سن ، جنسیت و سایر موارد بهداشتی ، با پزشک خود در مورد دوز مناسب کلسیم برای شما صحبت کنید.

• سیگار کشیدن با افزایش کلسیفیکاسیون در قلب و عروق اصلی همراه است. از آنجا که شناخته شده است سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی است ، ممکن است این کلسیفیکاسیون ها نیز نقش داشته باشند. به طور کلی ، ترک سیگار هر دو فواید کوتاه مدت و بلند مدت دارد ، به ویژه برای قلب ، رگ های خونی و مغز شما.

هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری از کلسیفیکاسیون وجود ندارد ، زیرا آنها نتیجه انواع فرآیندهای بیولوژیکی هستند. ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی ، بسته به محل تجمع ، ممکن است بر تشکیل کلسیفیکاسیون تأثیر بگذارد. سنگ کلیه ممکن است با تغییرات خاصی در رژیم غذایی کمتر ایجاد شود. با پزشک خود در مورد راه های ورود رژیم غذایی سالم به سبک زندگی خود صحبت کنید.

خط آخر

کلسیفیکاسیون تجمع کلسیم در بافت بدن است. تجمع می تواند رسوبات سخت شده را در بافت های نرم ، شریان ها و مناطق دیگر ایجاد کند. برخی از کلسیفیکاسیون ها علائم دردناکی ایجاد نمی کنند ، در حالی که برخی دیگر منجر به عوارض جدی می شوند. درمان به محل ، شدت و علت اصلی رسوبات بستگی دارد.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=26987

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.