• امروز : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
اخبار امروز : 4
0
6

آشنایی با موزه پارس یکی از بهترین مکان های تاریخی شیراز

  • کد خبر : 30898
  • 13 آبان 1400 - 17:06
آشنایی با موزه پارس یکی از بهترین مکان های تاریخی شیراز
شیراز،شهری واقع در جنوب کشورمان است . شیراز مکان های دیدنی زیادی دارد،چرا که این شهر، قدمت چندین هزار ساله دارد و به همین خاطر بنا های تاریخی باشکوه زیادی در آن شهر وجود دارد.

آشنایی با موزه پارس یکی از بهترین مکان های تاریخی شیراز

موزه پارس شیراز (باغ نظر) کجاست/ عکس + آدرس

موزه پارس شیراز

در میان این همه بنای های  تاریخی واقع در شیراز،موزه ی پارس یکی از بهترین مکان های تاریخی این شهر است. این موزه از قدیمی ترین  موزه های شیراز و همچنین ایران میباشد. موقعیت جغرافیایی این موزه به طوری قرار گرفته که در طرفی از آن بازار وکیل،حمام وکیل و مسجد وکیل میباشد و در جهت دیگر آن،ارگ کریم خان زند واقع شده است.این موزه در نزدیکی باغ نظر نیز میباشد.

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،این موزه اهمیت زیادی دارد چرا که از مهم ترین اهمیت این موزه وجود آرامگاه کریم خان زد است.کریم خان زند از فرمانروایان دوران زند میباشد که اقدامات زیادی جهت رشد و توسعه ی شهر شیراز انجام داده است.

آشنایی با موزه پارس یکی از بهترین مکان های تاریخی شیراز

در زمان کریم خان زند در موزه پارس شیراز جشن ها و مهمانی هایی برگزار می شده است

سالنامه موزه ی پارس

 گفتیم که این موزه توسط کریم خان زند ساخته شده است. در زمان گذشته سفیران خارجی و میهمانان به این مکان می آمدند و از آنان پذیرایی میشده.همچنین در این بنای باشکوه، جشن ها و مراسمات مختلفی برگزار میشده. و در آن زمان به این مکان باغ حکومتی میگفتند.

آرامگاه کریم خان در این مکان  بود. اما پس از  به تخت نشستن  آقا محمد خان ،آرامگاه کریم خان را نبش قبر داند  و جسد او را به کاخ گلستان منتقل کردند. علت این کار کینه  پس از مرگ کریم خان وی را در این محل دفن کردند اما با روی کار آمدن آقا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ به دلیل کینه ورزی وی، دستور نبش قبر کریم خان را صادر کردند و باقیمانده جسد او را به کاخ گلستان فرستادند.

باغ نظر شیراز

این باغ که توسط کریم خان زند در سال ۱۳۱۳ ساخته شده.قبل از آنکه این باغ ساخته شود ، اطراف این محدوده حوض و و آبنما وجود داشته که بعد ها به دلیل ساخت و ساز در این منطقه این حوض ها تخریب شده و در جریان تخریب این آبنماها بقایا یا همان سنگ های آن به محوطه ی آرامگاه حافظ منتقل شد.

مطالب خواندنی:  کارهای که نباید در هتل انجام دهید

محوطه  این باغ ، به حدی بزرگ است که تنها شما از منطقه ی کوچکی که در آن بازدید میکنید ۷۷۰۰ متر مکعب است.

 جالب است بدانید که درختان این منطقه از سال های دور به جا مانده به طوریکه برخی از این درختان این محوطه  توسط سازمان حفاظت از آثار باستانی به عنوان درختان کهن  به ثبت رسیده است.

علت اهمیت موزه ی پارس

گفتیم،یکی از دلایل بارز اهمیت این موزه واقع شدن آرامگاه کریم خان میباشد.از جاذبه های این بنای تاریخی که نگاه هر گردشگری را به خود جلب میکند وجود رنگ نگاره ها،نقاشی های زیبای هنرمندان عصر زندیه،معماری های باشکوه بوده.در این موزه اشیا های قدیمی دوران هخامنشیان ،ساسانیان و حتی قبل از اسلام قرار گرفته است.

علت اینکه گردشگران بیشتر از سایر مکان ها از این موزه دیدن میکنند ، این است که آثار قدیمی ایران باستان در این موزه جای گرفته است.وجود آثار باستانی هزاران سال پیش از اشیای فلزی،سفالی،انواع سکه ها و مهر ها گرفته تا نقاشی های بسیار زیبای صادق نقاش که طرح و نگاره های خلاقانه ای را به ثبت رسانده است.

محوطه اطراف موزه یا همان باغ نظر شیراز در سال ۱۳۱۴ در فهرست یکی از بهترین آثار ملی قرار گرفت که این موضوع از افتخارات شهر شیراز و حتی ایران به شمار میرود.

نما و معماری موزه ی پارس

اگر تا به حال به این موزه رفته باشید،میبینید که نمای بیرونی این موزه هشت ضلعی میباشد که دور تا دور آن فضای سرسبزی تشکیل داده. درختان از کوچیک و بزرگ  در دور تا دور این موزه قرار گرفته اند و در لابه لای این درختان گل های زیبا و خوش رنگ ،منظره ی بسیار دلنشینی را ایجاد میکند.

مطالب خواندنی:  چهل‌ پله های تاریخی ایران

دور تا دور این موزه را کاشی های نیلگون تشکیل داده  و منظره ی آن به شکل شکار گاه شاه،طراحی شده است. معماری این موزه به حدی با ظرافت و دقیق انجام شده که نگاه هر معمار امروزی را متحیر میکند.چرا که انجام چنین کار دقیق و زیبایی  با امکانات کم و محدود استعدادی فراتر از حد تصور آنان است.اگر از دور این موزه را ببینید گمان میکنید یک موزه ی معمولی و ساده میباشد. اما هر چه به آن نزدیک تر شوید،نقش و نگاره های آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

نمای داخلی موزه به ویژه  سقف آن که بسیار استادانه طراحی شده که با هنر اصیل ایرانی به نقش در آمده است و فضای بسیار زیبایی را ایجاد کرده به گونه ای که هر بار به سقف آن نگاه کنید،روح و روان تازه ای در شما شکل میگیرد.دکوراسیون داخلی این بنای باشکوه به گونه ای قرار گرفته شده که هر بازدید کننده به هنگام وارد شدن،احساس میکند در قصری بسیار باشکوه و امروزی وارد شده.

آثارهای باستانی موجود در موزه ی پارس  

در هنگام قدم زدن در این محوطه،آثار باستانی زیادی را مشاهده می کنید.چند نمونه از این آثار را شرح میدهیم:

 در قسمت ضلع غربی  این محوطه ، لوحی تاریخی سنگی، استوانه ای شکل قرار دارد. در این سنگ ۳ کتیبه نقش بسته که به دوره های سلجوقی،صفوی و قاجاریه برمیگردد. این کتیبه با خطوط نسخ پهلوی و خط نستعلیق نوشته شده است.

در قسمتی دیگر از این محوطه یکی سنگ نوشته ای وجود دارد به نام رامگرد که قدمت تاریخی آن به سال ۵۹۰ هجری قمری باز میگردد.

در انتهای این باغ بزرگ ترین اثر سنگی این محوطه وجود دارد که بر روی آن سنگ نقش های شاهنامه به چشم میخورد. این اثر،ازاره کاخ خورشیدی نام دارد که بر روی این سنگ تصویر دو شیر کشیده شده است.

مطالب خواندنی:  سواحلی عجیب با شن هایی خارق العاده که وجودشان را باور نمی کنید!

عمارت کلاه پهلوی

در محوطه ی باغ نظر، یک مکانی وجود دارد به نام عمارت کلاه پهلوی. در داخل این عمارت اشیا های بسیار با ارزشی  از نقاشان و معماران مشهور دوران صفویه،قاجاریه و زندیه.شما میتوانید آثار باشکوه این هنرمندان را در این عمارت ببینید.

اثر آقا صادق از مشهور ترین نقاشان آن دوره،میرزا بابا نقاش باشی و همچنین آثار برجسته ی  صدر الدین  شایسته به چشم میخورد.

در این عمارت، قرآن متعلق به اوایل قرن نهم هجری نگهداری میشود که به آن قرآن هفده من میگویند.

زمان مناسب برای بازدید از موزه پارس شیراز

اگر علاقه مند به بازدید از مکان های تاریخی و باشکوهی هستید و دوست دارید آثار های زیبای معماران دوران قبل را ببینید و همچنین اهل سفر و گشت و گذار هستید،بهترین زمان برای بازدید از این مکان ،  فصل بهار به خصوص در اردیبهشت ماه میباشد.

در این فصل به دلیل وجود درختان تازه رنگ گرفته و گل های تازه از خواب بیدار شده،نقش و نگاره ی زیبایی را نمایش میدهد و همچنین ،  زیبایی بنای موزه را بیشتر خواهد کرد. در این فصل همچنین آب و هوای بسیار خوب و خنکی دارد و همچنین این مکان در این فصل پر تردد میباشد. اگر مکان پر رفت و آمد و شلوغی را دوست ندارید میتوانید در فصل پاییز و یا زمستان به این مکان زیبا سفر کنید.

جمع بندی مطالب

گفتیم که شیراز از اماکن تاریخی متعددی برخوردار است .به همین خاطر هر ساله گردشگران زیادی به این شهر سفر میکنند و از جاذبه های دیدنی آن بازدید میکنند. و همچنین تمامی هنر و ذوق نقاشان و معماران و هنرمندان ایرانی را میتوان در بنا های تاریخی این شهر دید.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=30898

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.