• امروز : پنجشنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 23 May - 2024
اخبار امروز : 4
0
7

نامزد کنترل کننده چه ویژگی هایی دارد و چرا قصد کنترل شما را دارد؟

  • کد خبر : 39962
  • 08 آذر 1401 - 18:50
نامزد کنترل کننده چه ویژگی هایی دارد و چرا قصد کنترل شما را دارد؟
شاید برخی از رفتارها و گیردادن های نامزد کنترل کننده تان را به حساب حساسیت نسبت به خودتان و علاقمندی بیش از حد بدانید ولی این مشکلات با گذر زمان و بعد از ازدواج غیر قابل تحمل خواهند شد.

نامزد کنترل کننده چه ویژگی هایی دارد و چرا قصد کنترل شما را دارد؟

نشانه های یک نامزد کنترل کننده چیست؟ 

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،از آنجا که دوران نامزدی معمولا دوران شیرینی محسوب می شود و به دلیل غلیان هورمون ها، زوجین اشتباهات هم را نادیده می گیرند و گاهی سهل انگارانه سخت گیری ها و گیردادن های طرف مقابل را به پای عشق و علاقه و اهمیت دادن می گذارند ، ممکن است نتوانند متوجه صفات منفی نامزدشان که در آینده برایشان دردسر ساز خواهد شد ، بشوند.

یکی از صفات اخلاقی که میتواند زندگی را سخت و غیر قابل تحمل کند ، کنترل گر بودن  است ، احتمال این که رفتار نامزد کنترل گر خود را به حساب علاقه و اهمیت دادنش بگذارید زیاد است، در ادامه مقاله نشانه های نامزد کنترل کننده را با شما در میان می گذاریم تا عشق واقعی را با رفتار کنترل گر اشتباه نگیرید.

گاهی اوقات علایمی که فرد کنترل گر در دوران نامزدی بروز می دهد به قدری ظریف است که بی دقت از آنها بگذرید ، از آنجا که ازدواج با فرد کنترل گر و وارد شدن به رابطه طولانی مدت با چنین فردی میتواند آسیب روحی و جسمی زیادی به دنبال داشته باشد و در نهایت منجر به فروپاشی عاطفی شما شود ، بهتر است با نشانه های نامزد کنترل کننده آشنا شوید .

چرا نامزدتان قصد کنترل شما را دارد؟

مهمترین علت بروز کنترل گری در افراد عبارتند از :

– اضطراب

– احساس نا امنی

– عدم اعتماد به نفس

– ترس از رها شدن

– ندشتن عزت نفس

– اختلال شخصیت خود شیفته

– حساسیت عاطفی

چرا ادامه رابطه با نامزد کنترل کننده کار سختی است 

بدترین خصلتی که افراد را از رابطه عاطفی فراری میدهد محدود کردن آزادی است. شخصی که با یک فردکنترل گر نامزد شده است دائما مجبور است در دادگاهی غیر عادلانه بی گناهی خودش را اثبات کند.

یکی از اصول برقراری ارتباط صمیمانه بین زوجین ، اعتماد و شفافیت است. مسلما کسی که مدام نامزدش را کنترل میکند دچار احساس اضطراب و عدم امنیت است.

در این حالت زوجین روی یک زمین لرزان قرار گرفته اند که هیچ شفافیت و اعتمادی بینشان وجود ندارد.

ادامه دار شدن رفتار کنترل گر در یک رابطه باعث می شود که فرد احساس ناامنی کند و بدترین چیزها را درباره نامزدش تجسم نماید و حتی یک اتفاق ساده باعث شعله ور شدن بدگمانی شده و زندگی را تبدیل به میدان جنگ کند.

مطالب خواندنی:  آمادگی برای طلاق

کنترل گری باعث ایجاد آسیب و شکاف در رابطه می شود ، واقعیت این است که فردکنترل گر باعث می شود نامزدش از او فاصله بگیرد و رابطه از نظر عاطفی به سمت فروپاشی پیش برود.

نشانه های نامزد کنترل کننده

علایم کنترل گری فورا قابل تشخیص نیست و کم کم با مرور زمان و وقت گذراندن و آشنایی بیشتر نمایان می شود. اگر احتمال می دهید با فردی کنترل گر وارد رابطه شده اید بهتر است به نشانه های رفتاری او بیشتر دقت کنید ، مهم ترین نشانه های کنترل گری عبارتند از:

نداشتن حریم خصوصی

حتی در ازدواج و رابطه عاشقانه برای این که سلامت روانی و عاطفی شخص حفظ شود ، داشتن حریم خصوصی ضروری است. اگر نامزد شما همیشه سعی میکند پیامک های موبایل ، پیام های شبکه های اجتماعی ، جزئیات حساب بانگی و سایر اطلاعات خصوصی شما را چک کند ، علامت خطری است که نباید آن را نادیده بگیرید.

شاید در ابتدای شروع یک رابطه برای شناخت بیشتر یا اطمینان پیدا کردن به طرف مقابل بخواهید چنین رفتاری داشته باشید ولی ادامه دار شدن آن به طوری که حس کنید دائم در حال چک شدن هستید، بدون شک ، طبیعی نیست .

قطع ارتباط های دوستانه و خانوادگی

اگر نامزد شما بخواهد با شما وقت زیادی بگذراند کاملا طبیعی است ولی اگر دائم با بهانه جویی شما را از داشتن ارتباط با خانواده و دستانتان منع می کند و هر بار دلایل غیر قابل قبولی می آورد یعنی در حال کنترل ارتباطات شما است. او مدام با تهدید ، عصبانیت یا نق زدن و ایراد گرفتن برنامه های شما را لغو می کند.

زندگی شما براساس تصمیمات او پیش می رود

نامزد کنترل کننده طوری رفتار می گیرد و بدون توجه به نظر شما تصمیم می گیرد که احساس می کنید زندگی شما حول محور او می چرخد و اگر بدون نظر او کاری انجام دهید منجر به ناراحتی و عصبانیتش می شود. او دستاوردهای شما را تضعیف میکند و تلاشهایتان را کوچک جلوه میدهد و دلش میخواهد شما برای همه چیز در زندگیتان به او وابسته باشید.

فرق گذاشتن بین خودش و شما

نامزد شما به خودش حق میدهد بدون خبر دادن به شما با دوستانش بیرون برود یا حتی تا دیروقت بیرون بماند یا شب را در خانه دوستانش بخوابد ولی چنین حقی به شما  نمی دهد.

به خودش حق می دهد تماس ها ، پیامها و شبکه های اجتماعی شما را چک کند ولی به شما چنین اجازه ای نمی دهد.

مطالب خواندنی:  تقویت رابطه با همسر بااین روش های موثر

اگر با فردی طرف هستید که قوانین کاملا متفاوتی برای خودش و شما قائل است باید زنگ خطر را احساس کنید.

همیشه حق به جانب است

افراد کنترل گر بر این باورند که همیشه حق با آن ها است و حتی میخواهند شما را متقاعد کنند که حق با خودشان است. نظرات و دیدگاه خود را با قاطعیت و اطمینان به شما تلقین میکنند تا شما بدون این که متوجه شوید راه او را دنبال کنید. همین حق به جانب بودن بعد از مدتی باعث می شود که شما حتی برای کوچکترین کار با او مشورت کنید و پیش بردن رابطه تان وابسته به او باشد.

نامزد کنترل کننده چه ویژگی هایی دارد و چرا قصد کنترل شما را دارد؟

خصوصیات نامزد کنترل کننده

اشتباهات شما را فراموش نمی کند

افرد کنترل گر اشتباهات  شما را فراموش نکرده و مدام آنها را یادآوری میکنند مثلا اگر ناهار خوشمزه ای نپخته باشید یا تولدش را فراموش کنید مدام این اشتباه را به رویتان می آورد و در هر بحثی آن ها را پیش می کشد . اگر با فردی نامزد شده اید که اشتباهات کوچک را در ذهنش نگه میدارد و همیشه برای تحقیر شما از آن ها استفاده میکند میتواند نشان دهنده کنترل کنندگی او باشد.

سرزنشگری

یک فرد کنترل گر شما را مقصر همه چیز میداند و به جای این که اشتباهات گذشته را رها کند همیشه به گونه ای رفتار میکند که احساس گناه درشما تشدید شود اوبه قدری به سرزنش شما ادامه میدهد که منطق شما را تحت تاثیر قرار داده و به این باور برسید که همیشه شما مقصرید. سرزنش های مدام او باعث می شود که برای اشتباهات کرده و ناکرده همشه در حال عذرخواهی و طلب بخشش باشید.

دائما از شما انتقاد می کند

یکی از تکنیک های مهم افراد کنترل گر برای سلطه بر طرف مقابل انتقادهای پشت سر هم برای کاهش عزت نفس و ایجاد وابستگی در طرف مقابل است. نامزد کنترل گر درباره هر کاری از شما انتقاد میکند از مرتب کردن تخت گرفته تا لباس پوشیدن و صحبت کردن. اگر رفتارتان طوری باید که مقبول نامزدتان واقع نشود حتی در حضور دیگران شما را به باد انتقاد می گیرد و با جملات تندش باعث ناراحتی شما می شود و عزت نفس شما را هدف قرار میدهد.

از بین رفتن آزادی

شما بدون اجازه نامزتان نمیتوانید کوچکترین برنامه ای برای خود بچینید. نامزدتان طوری رفتار میکند و به قدری ناراحتی و عصبانیت نشان می دهد که مجبورید حتی برای ناهار خوردن با همکارتان یا بیرون رفتن با دوستانتان از او اجازه بگیرید. از خودتان بپرسید که آیا کارتان واقعا ناراحت کننده بوده و این مسائل جزئی باعث عصبانی شدن دیگری می شود ؟ چرا خودش برای کارهایش از شما اجازه نمی گیرد یا حداقل برنامه اش را با شما هماهنگ نمی کند ولی توقع دارد شما برای هر کاری از او اجازه بگیرید.؟

مطالب خواندنی:  کره جنوبی به افزایش زاد و ولد با قطارهای سریع السیر جدید امید بست

نامزد کنترل کننده چه ویژگی هایی دارد و چرا قصد کنترل شما را دارد؟

رابطه با نامزد کنترل کننده

برایتان تصمیم می گیرد

نامزد کنترل گر بعد از مدتی سعی میکند تمام تصمیمات شما را کنترل کند از صحبت کردن با دیگران گرفته تا لباس پوشیدن و غذا خوردن.  او به مرور تمام تصمیمات زندگی شما را می گیردو معتقد است شما نمیتوانید هیچ کاری را به درستی انجام دهید. به نظرتان زندگی  کردن در کنار فردی که بدون توجه به خواسته ها و حرفهای شما برای هر چیزی تصمیم میگیرد ، امکان پذیر است ؟

بیش از حد مراقب شما است

اگر از مراقبت بیش از حد نامزدتان خوشحالید و فکر میکند به دلیل این است که دلش برایتان تنگ شده یا خیلی روی شما حساس است بهتر است کمی بیشتر فکرکنید. اگر نامزدتان برای زمان استراحت یا صرف ناهار با شما تماس می گیرد و میخواهد بداند کجا هستید یا وقتی از او دورید باید تمام کارهایی که انجام میدهید و مکان هایی که می روید را به او اطلاع دهید و در صورت فراموشی شما را به خاطر نادیده گرفتنش سرزنش میکند و شما را متهم به عدم وفاداری و سهل انگاری در رابطه میکند باید زنگ خطر بزرگی را بشنوید.

دوست داشتن مشروط

عشق و علاقه واقعی بدون قید و شرط است حتی باعث می شود دونفر اشتباهات هم را نادیده بگیرند و دوباره به هم نزدیک شوند ولی عشق یک فرد کنترلگر مشروط است و تا زمانی از علاقه او بهره مند می شود که رفتارتان مورد پسند نامزدتان باشد در غیر اینصورت طوری حرف میزند و به گونه ای رفتار میکند که به این نتیجه برسید ارزش عشق او را ندارید

نامزد شما تا زمانی که گوش به حرف او باشید و مطابق میلش رفتار کنید شما را غرق در محبت می کند ولی در دیگر مواقع طوری با شما رفتار می کند که لیاقت محبت او را ندارید.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=39962

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.