• امروز : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
اخبار امروز : 4
0
5

آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟

  • کد خبر : 35617
  • 04 اردیبهشت 1401 - 15:38
آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟
کلاژن مایع مکملی است که با هدف جوانسازی پوست و اندامها و جایگزین کردن کمبود تولید کلاژن در بدن تولید می شود.

آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟

کلاژن چیست و چگونه به کلاژن سازی پوست خود کمک کنیم؟

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،یک سوم پروتئین های بدن انسان را کلاژن تشکیل می دهد. کلاژن بخشی ضروری از پوست ، بافت همبند ، غضروف ها و استخوان ها به حساب می آید.

کلاژن مایع ، مکملی حاوی پپتیدهای کلاژن هیدرولیز شده  است که اجزای آن برای افزایش میزان جذب به اندازه های کوچکتر شکسته شده اند.

مکملهای کلاژن معمولا از بافت همبند حیواناتی از جمله گاو ، خوک ، ماهی ، صدف و مرغ ، به شکل مایع یا پودر تولید می شود که میتوانید آن ها را به غذا ، نوشیدنی یا قهوه اضافه نمایید.

با وجودی که کلاژن یکی از مهم ترین پروتئین های بدن برای حفظ سلامت و زیبایی و جوانی است ولی تاثیر مکمل های کلاژن هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

اغلب مکمل های کلاژن را باید به صورت روزانه  مصرف نمایید.

علاوه بر مکمل های خوراکی کلاژن که به صورت پودر و مایع تولید می شوند ، کپسول ها و محصولات موضعی غنی از کلاژن هم برای بهبود ظاهر پوست تولید می گردند.

انواع مکمل کلاژن 

متاسفانه تولید کلاژن مایع مانند سایر مکمل ها از نظر ایمنی و موثر بودن نیازی به گرفتن گواهینامه سازمان غذا و دارو ندارد بنابراین برای خرید آن باید وسواس خاصی به خرج بدهید. بهتر است از مکمل هایی استفاده کنید که حاوی سایر عناصر مثل ویتامین ث برای بهبود جذب کلاژن باشد و فاقد قند و افزودنی های دیگر باشد.

برخی از شرکت های تولید کننده نوشیدنی ، مقداری پودر کلاژن در ترکیب نوشیدنی های خود استفاده می کنند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

مطالب خواندنی:  این چهار نوشیدنی شما را از گرمای تابستان نجات می‌دهد

مکمل های کلاژن به صورت پودری هم به فروش می رسند که میتوانید با نوشیدنی ها و خوراکی های مختلف آن ها را ترکیب کنید. بهترین حلال برای پودر کلاژن آب گرم است. بنابراین میتوانید ابتدا پودر کلاژن را در مقداری اب گرم حل کرده و سپس به نوشیدنی های سرد اضافه کنید.

آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟

فواید کلاژن مایع

مزایای کلاژن مایع

مزایایی که برای مکمل های کلاژن بیان می شود از نظر علمی نیاز به تحقیقات بیشتری برای اثبات قطعی دارند. به طور کلی مصرف کلاژن میتواند باعث جوانسازی سلول های پوست، کاهش روند پیری ، کاهش رنگدانه ها و تیرگی پست ، بهبود توانایی پوست برای جذب رطوبت ، بهبود  سفتی ، تراکم ، ضخامت حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست ، بهبود مفاصل و استخوان ها ، کاهش سلولیت ، تقویت رشد ناخن و تسریع زمان ترمیم زخم ها شود.

افزایش حالت ارتجاعی پوست با کلاژن مایع

از آنجا که ۷۵ درصد پوست از کلاژن تشکیل شده است بر اساس مطالعات میتواند گفت که مصرف روزانه کلاژن باعث بهبود حالت ارتجاعی و رطوبت پوست می شود.

کاهش چین و چروک پوستی با کلاژن مایع

با افزایش سن ، تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می کند و نتیجه آن ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست است . مطالعات انجام شده روی زنان ۳۵ – ۶۵ ساله نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن در عرض ۱۲ هته باعث افزایش سفتی و ضخامت پوست شده و ظاهر چین و چروک را کاهش میدهد.

آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟

جوانسازی پوست با کلاژن مایع

بهبود سلامت مفاصل با کلاژن مایع

کمبود کلاژن بدن میتواند روی مفاصل هم تاثیر بگذارد و انعطلاف پذیری غضروف بین مفاصل را کاهش داده  باعث ایجاد التهاب و درد آن ها شود. مصرف روزانه کلاژن باعث بهبود کلاژندر عضروف ها و کاهش اثر التهاب مفاصل می شود.

مطالب خواندنی:  مراقبت‌های پس از انجام لیفت پیشانی و ابرو

پیشگیری از تحلیل استخوان با کلاژن

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن میتوانید تراکم مواد معدنی در استخوان ها را بهبو داده و باعث کاهش درد در زنان مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز شود.

بهبود توده عضلانی با مکمل کلاژن

افزایش سن باعث کاهش تودده عضلانی می شود. ترکیب تمرین های قدرتی در کنار مصرف روزانه مکمل کلاژن میتواند باعث بهبود و نگهداری توده عضلانی در طول زمان شود.

سلامت قلب با مکمل کلاژن

وجود کلاژن همانطور که برای حفظ انعطاف پذیری پوست ضروری است برا حفظ انعطاف پذیری عروق خونی هم لازم است . سفت شدن و کاهش انعطاف پذیری عروق خونی با گذشت زمان باعث بروز بیماری تصلب شرائین  مشکلات قلبی می شود.مطالعه ای که کدر سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن سفتی شریان ها را کاهش داده و باعث بهبود سلامت قلب و عروق می شود.

تقویت ناخن ها و دندان ها با کلاژن 

کلاژن به ساخت و تقویت ناخن و دندان ها کمک می کند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد زنانی که دچار سندرم ناخن شکننده هستند ب مصرف روزانه مکمل کلاژن ۱۲ درصد افزایش رشد و ۴۲ درصد کاهش شکستگی ناخن داشتند.

آیا نوشیدنی های کلاژن مایع واقعاً مؤثر هستند؟

عوارض مصرف کلاژن مایع

عوارض کلاژن مایع

در صورتی که به ماهی یا صدف حساسیت دارید باید از منبع تولیدی کلاژن مطمئن شوید و برای پیشگیری از بروز حساسیت  و سوک آنافیلاکسی از مکمل های تولید شده از منابع دریایی اجتناب کنید.

در صورت بروز علایمی مانند تورم صورت ، دهان و گلو فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

مطالب خواندنی:  چه کنیم که بعد از ورزش ، جوش نزنیم؟

در صورتی که مکمل های کلاژن از منابع آلوده تامین شده باشد میتواند حاوی مواد سمی مثل کادمیم یا جیوه باشد.

نتیجه مطالعات انجام شده درباره مکمل کلاژن مایع

در آزمایشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد ، شرکت کنندگان ، ۹۰ روز از مکمل کلاژن مایع تولید شده از کلاژن هیدرولیز شده ماهی نوشیدند و در پایان آزمایش ، بهبود ساختار و خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست ، کاهش ۴۳ درصدی درد مفاصل و بهبود ۳۹ درصدی تحرک مفاصل در آن ها مشاهده شد. ولی این مکمل به جز کلاژن هیدرولیز شده حاوی اسیدهای آمینه ، ویتامین و مواد معدنی هم بود بنابراین نمیتوان تمام اثرات مثبت آن را به کلاژن نسبت دارد.

در سال ۲۰۱۷ مطالعه ای روی ۲۵ زن انجام شد که به مدت ۲۴ هفته ، هر روز ۲٫۵ گرم پپتید فعال کلاژن مصرف کردند و بعد این مدت با بهبود شکنندگی ناخن تا ۴ هفته بعد از شروع درمان ، ۴۲ درصد کاهش شکستن ناخن ، ۱۲ درصد افزایش رشد ناخن و تا ۴ هفته بعد از شروع درمان با بهبود ظاهر ناخن روبرو شدند.

محققین در سال ۲۰۲۰ دریافتند که مصرف روزانه ۲٫۵ گرم پپتید کلاژن فعال به مدت ۱۶ هفته باعث رشد ۳۱ درصدی سلولهای مو و ضخامت مو می شود.

البته پپتید کلاژن بسیار خاص است و جزو محصولات قابل دسترس همه محسوب نمی شود.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=35617

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.