• امروز : شنبه - ۴ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 25 June - 2022
0

چگونه از همسرم برای جریحه دار کردن احساساتش عذرخواهی کنم؟

  • کد خبر : 32503
  • 17 دی 1400 - 15:53
چگونه از همسرم برای جریحه دار کردن احساساتش عذرخواهی کنم؟
هر رابطه بلند مدت عاطفی به خصوص ازدواج با اختلاف نظر در موارد مختلف و در نتیجه بحث و دعوا و ناراحتی همراه است ولی زوجین موفق یاد گرفته اند که چطور با هم سازش کنند و راه های دلجویی و مغذرت خواهی از همسر شان را بلدند.

چگونه از همسرم برای جریحه دار کردن احساساتش عذرخواهی کنم؟

راه دلجویی و معذرت خواهی از همسر چیست؟ 

باید بدانید که هر رابطه بلند مدت و عاشقانه ای همراه با اختلاف نظر و گاهی اوقات بحث و دعواست و نمی تواند توقع داشت همه چیز همیشه بر وفق مراد باشد مگر این که یکی از طرفین در حال نقش بازی کردن برای خام کردن طرف دیگر باشد.

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از بیتوته،مسلما اتفاقات کوچک و بزرگی هستید که هر از گاهی باعث ایجاد دلخوری بین شما می شوند ، زوجی می تواند یک رابطه بلند مدت و رو به پیشرفت را ادامه دهد که طرفین راه های دلجویی و معذرت خواهی از همسرشان را بلد باشند و غرورشان مانع از توضیح دادن علت رفتارشان و معذرت خواهی از همسرشان نشود.

مسلما در رابطه ای که همیشه یک نفر در حال عذر خواهی برای کارهای کرده و ناکرده باشد و نفر دیگر اشتباهاتش را نپذیرید و به آن ها اعتراف نکند و در حال قهر کردن باشد و همیشه توقع داشته باشد که همسرش پیشقدم شود بعد از مدتی فشار زیادی بر نفر اول وارد می شود که ممکن است با عواقب ناخوشایندی از جمله دعوای بسیار شدید و جدایی عاطفی همراه باشد.

مهارت در عذرخواهی و دلجویی از همسر با توجه به شناختی که از یکدیگر پیدا کرده اید مهم ترین و اصلی ترین قدم برای ترمیم و حفظ یک رابطه است.

عذرخواهی شما نباید صرفا کلامی باشد ، زمانی که شما اشتباهی را مرتکب شده اید که باعث ناراحتی و رنجش همسرتان شده است علاوه بر عذرخواهی باید سعی کنید از او دلجویی کنید و دیگر آن رفتار ، گفتار یا اشتباه را تکرار نکنید و خودتان را اصلاح نمایید.

البته برخی از اشتباهات بسیاربزرگ که آسیب جدی به رابطه وارد می کند مثل خیانت یا بدرفتاری روحی یا جنسی با عذرخواهی و دلجویی ساده از بین نمی رود و نیاز به همفکری ، گذر زمان و مشاوره زناشویی و اصلاح کامل رفتار آسیب زننده دارد.

دقت داشته باشید که در مواردی که حق با شماست ، مجبور به معذرت خواهی نیستید ، یک رابطه سالم زمانی شکل می گیرد و شکوفا می شود که هر دو نفر شما از احساسات هم حمایت کنید و بیاموزید اگر کاری باعث خوشحالی همسرمان می شود باید به آن بها بدهید تا استقلال فردی و حس آزادی اش تامین شود.

مطالب خواندنی:  برای جشن نامزدی چگونه برنامه ریزی کنیم؟

بنابراین بابت کارهایی که شما را خوشحال می کند نباید معذرت خواهی کنید بلکه باید از همسرتان توقع داشته باشید که شما را درک کنید مثلا سرگرمی هایی که شما را خوشحال میکند ، عقاید و نظراتی که ممکن است با هسمرتان مخالف باشد ، اشتباهات پیش پا افتاده و غیره.

چگونه از همسرم برای جریحه دار کردن احساساتش عذرخواهی کنم؟

معذرت خواهی از همسر باید از صمیم قلب باشد

راه های دلجویی و معذرت خواهی از همسر

اولین قدم برای عذرخواهی و جبران اشتباه ، ابراز پشیمانی و بیان جملاتی است که نشان دهنده صداقت شما باشد.

شرط گذاشتن و اما و اگر هنگام عذر خواهی ، صداقت شما را زیر سوال می برد بنابراین بدون این گونه موارد از همسرتان دلجویی کنید.

باید در نظر داشته باشیدکه همسرتان کاملا حق دارد به خاطر اشتباهتان ناراحت باشد بنابراین با توجه به شدت ناراحتی و حساسیت های او نباید توقع داشته باشید که به محض معذرت خواهی ، بخشیده شوید یا او را تحت فشار قرار دهید. اگر شدت ناراحتی او زیاد است بعد از کمی توضیح و یک عذرخواهی مختصر به او فرصت بدهید تا با خودش تنها باشد و کمی فکر کند و دوباره بعد از مدتی از روشی دیگر استفاده کنید. این بار میتوانید وقت بیشتری برای صحبت کردن بگذارید و از صبر و تحمل او در زندگی تشکر کنید.

ابراز پیشمانی باید از صمیم قلب و با جملات نرم و ملایم و مهربان باشد.

می توانید با نوشتن یک پیام یا یادداشت عاشقانه ناراحتی و تاسف خودتان را نشان دهید .

در صورتی که همسرتان در دسترس نیست فرستادن یک پیام صوتی برای عذرخواهی تاثیر بیشتری از پیام متنی دارد.

هنگام دلجویی از همسر از کلمه اگر استفاده نکنید مثلا نگویید اگر ناراحتی شدی یا اگر کار اشتباهی کردم ، گفتن کلمه اگر به این معناست که شما کار اشتباهی نکرده اید که باعث ناراحتی همسرتان شود و ناراحتی او بی دلیل است . بنابراین دلجویی شما نه تنها باعث کاهش ناراحتی نخواهد شد بلکه باعث ایجاد احساس خشم و درک نشدن در همسرتان می شود.

مطالب خواندنی:  معضلات رفیق بازی همسر در زندگی مشترک

مراحل عذر خواهی از همسر

عذر خواهی در صورتی موثر است که با جملات درست بیان شود به طوری که به طرف مقابل نشان دهد برای شما ارزشمند است و نمی توانید ناراحتی او را تحمل کنید و می خواهید دلش را بدست آورید.

مراحل صحیح عذرخواهی از همسر عبارتند از :

اعتراف به اشتباه 

قدم اول برای دلجویی از همسر اعتراف و قبول اشتباه است. قبول اشتباهات نه تنها باعث می شود که عذرخواهی شما واقعی و از صمیم قلب شود بلکه شما را فردی مسئولیت پذیر نشان می دهد که  رفتار اشتباه خود را اصلاح کرده و از اشتباهات خود برای بهتر شدن استفاده می کند.

بپذیرید که رفتار شما ناراحت کننده بود

شما باید به همسرتان نشان دهید که قبول دارید رفتار شما باعث ناراحتی و دلخوری همسرتان شده است. استفاده از عباراتی مثل اما، ولی ، اگر ، که نشان میدهد  در حال طفره رفتن و پاک کردن صورت مساله  هستید کار را خراب تر میکنید مثلا :

متاسفم اما …

میدانم ناراحتی ولی …

به جای بهانه تراشی کافیست بگویید به خاطر احساس بدی که برای تو ایجاد کرده ام متاسفم.

از عشقتان دلجویی کنید

یادتان باشد که زمان دلجویی از عشقتان احتمال این که در اولین گفتگو با خشم و ناراحتی روبرو شوید زیاد است، عشقتان نیاز به تخلیه انرژی های منفی ای که در فکرش جمع شده اند دارد و ممکن است ناراحتی و خودخوری اش به حدی زیاد شده باشد که نتواند در اولین گفتگو با روی باز با شما روبرو شود و شروع به پرخاشگری ، گریه یا گله گذاری کند ولی هر چه سریعتر این مرحله را پشت سر بگذارید دلجویی شما موثرتر بوده  می توانید زودتر به روال عادی زندگی برگردید.

به او بگویید که پشیمان شده اید و میخواهید جبران کنید و سعی میکنید در آینده این رفتار یا حرفها را تکرار نکنید.

به همسرتان وقت بدهید

اگر گله مندی و شدت خشم یا ناامیدی همسرتان بیشتر از چیزی بود که تصورش را می کردید ، به این معنی است که او هنوز آمادگی لازم برای قبول معذرت خواهید شما را ندارد و با توجه به میزان لغرشتان باید وقت بیشتری به او بدهید تا بتواند به همه جوانت موضوع و حرفهای شما فکر کند و متوجه صداقت و نیست قبلی شما بشود.

مطالب خواندنی:  دلایل و راههای پیشگیری از دعوا با همسر در بارداری

قول بدهید که دیگر اشتباهتان را تکرار نمی کنید

عذر خواهی اثر بخش چند مرحله دارد ، شما بعد از ابراز پشیمانی و پذیرفتن  مسئولیت اشتباهتان باید قول بدهید که دیگر این کار را تکرار نخواهید کرد.

مهم ترین موضوع برای این که رابطه شما به حالت اول برگردد این است که اشتباه خودتان را تکرار نکنید . در صورتی که شما مرتبا مرتکب یک اشتباه مشابه شوید ، عذرخواهی هیچ فایده ای نخواهد داشت.

هدیه خریدن برای دلجویی و عذر خواهی از همسر

یکی از بهترین روش های و در واقع مکمل عذرخواهی کالمی ، خریدن هدیه است که میتواند نشان دهنده عشق و توجه شما به عشقتان باشد.

هدیه ای که می خرید نیاز نیست حتما خیلی گران قیمت باشد ، شما میتوانید با  خرید یک شاخه گل ، خرید یک کیک ، دعوت به رفتن به سینما یا کافه و رستوران هم دل همسرتان را بدست آورید.

زمان مناسب عذرخواهی

به محض این که متوجه اشتباه خود و ناراحتی همسرتان شدید و توانستید بر افکار خود مسلط شوید زمان مناسب عذرخواهی است. در واقع اولین عذرخواهی باید هرچه سریعتر و بلافاصله انجام شود.

در طی اولین گفتگو شما میتوانید متوجه شدت خشم و عصبانیت همسرتان و علت دلخوری او بشوید.

سپس با توجه به واکنشی که نشان داده است ۱ تا ۲ روز صبر کنید تا همسرتان روی افکار خودش کنترل پیدا کرده و عصبانیتش کاهش پیدا کند و دوباره برای عذرخواهی و دلجویی اقدام کنید.

در صورتی که زمان بیشتری را معطل کنید نتیجه کاملا معکوس خواهد شد چون همسرتان وارد چرخه ناامیدی از شما می شود و عصبانیت های دیگری علاوه بر عصبانیت اول بر او غلبه می کند که ممکن است دوباره منجر به دعوا به دلیل بی خیالی شما شود.

لینک کوتاه : https://www.greenbeautymag.com/?p=32503

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.